לא מסתמכים על האינפלציה: הבנק האירופי מודאג ממחירי האנרגיה

אנשי הבנק המרכזי של האיחוד האירופי מודאגים מכך שהאינפלציה הגיעה לחמישה אחוזים, ומבינים שיצטרכו לנקות בצעדים במסגרת המעבר לאנרגיה ירוקה

אנשי הבנק המרכזי של האיחוד האירופי מודאגים מכך שהאינפלציה הגיעה לחמישה אחוזים, ומבינים שיצטרכו לנקות בצעדים במסגרת המעבר לאנרגיה ירוקה

עליית מחירי האנרגיה עשויה לאלץ את הבנק המרכזי של האיחוד האירופי להפסיק להסתמך על האינפלציה הגבוהה ולפעול למען מיתון המחירים, במיוחד אם המעבר לאנרגיה ירוקה יוכח כאינפלציוני, כך אמרה חברת דירקטוריון הבנק, איזבל שנבל.

האינפלציה באיחוד האירופי הגיעה לשיא של חמישה אחוזים בחודשים האחרונים, יותר מפי שניים מהיעד של שני אחוזים שקבע הבנק המרכזי, שלמרות הנתונים לא הקשיח את המדיניות שלו עד כה, בטענה שעליית המחירים תרד מעצמה, שכן גורמים חד-פעמיים חולפים הם הסיבות העיקריות לאינפלציה הגבוהה.

"המעבר לאנרגיה ירוקה מהווה סיכון כלפי מעלה לאינפלציה בטווח הבינוני", אמרה שנבל בנאום. שנבל אמרה שיש שני תרחישים בהם הבנק המרכזי יצטרך לשנות מדיניות. הראשון הוא האם מחירי אנרגיה גבוהים יזרמו למגזרים אחרים במשק וישנו את התנהגות קביעת המחירים.

"עד כה, אין סימנים להשפעות רחבות יותר", טענה שנבל. "גידול השכר והדרישות מצד איגודי העובדים נותרו מתונות יחסית". התרחיש השני יהיה אם תוואי מחירי האנרגיה מושפע מאוד ממיסי פחמן ומהמעבר לאנרגיה ירוקה, מה שייאיים לדחוף את האינפלציה מעל ליעד.

חוסר האיזון בהיצע וביקוש עשוי להישאר לאורך זמן בתוך המעבר לאנרגיה ירוקה ומחירי הפחמן צפויים לעלות עוד יותר, כלומר התרומה שלל מחירי האנרגיה והחשמל לאינפלציית המחירים לצרכן עשויה להיות מעל הנורמה ההיסטורית שלה בטווח הבינוני, הוסיפה שנבל. עוד ציינה כי מס פחמן לא צפוי להיות שלילי לצמיחה הכלכלית ומחקרים מצביעים על כך שיכולה להיות לכך אפילו השפעה חיובית מתונה.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים