שידור ישיר של הקראות פסקי דין מבתי המשפט

נשיאי בתי המשפט ברחבי הארץ קיבלו את הצעתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, לקיים פיילוט שבמסגרתו ישודרו בשידור ישיר הקראות של פסקי דין והחלטות בבתי משפט השלום והמחוזי

נשיאי בתי המשפט ברחבי הארץ קיבלו את הצעתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, לקיים פיילוט שבמסגרתו ישודרו בשידור ישיר הקראות של פסקי דין והחלטות בבתי משפט השלום והמחוזי

נשיאי בתי המשפט ברחבי הארץ קיבלו את הצעתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, לקיים פיילוט שבמסגרתו ישודרו בשידור ישיר הקראות של פסקי דין והחלטות בבתי משפט השלום והמחוזי. הצעה זו נועדה לתרום להגברת השקיפות ברשות השופטת ומצטרפת לפיילוט השידורים הישירים מבית המשפט העליון; פרסום המענים לבקשות חופש המידע באתר הרשות השופטת; ופרסום תקצירים של פסקי דין.  

על פי ההצעה שהתקבלה, במהלך שנת 2022 ישודרו בשידור ישיר שלושה שימועים של פסקי דין נבחרים בכל אחד מששת מחוזות השיפוט (סה"כ 18). השידור יבוצע בהתאם להחלטה שיפוטית שתינתן על ידי השופט או הרכב השופטים הדן בתיק ובכפוף להסכמת הצדדים. המותב יקבע את מועדי תחילת וסיום השידור. השידור יבוצע באמצעות ערוץ השידור של הרשות השופטת בלבד, אשר נרכש במסגרת הפרוייקט הניסיוני לשידור ישיר של דיונים נבחרים של בית המשפט העליון, המאפשר הפצת השידור לגורמים חיצוניים למערכת, לאתר הרשות השופטת וברשתות החברתיות. השידור הישיר יוגבל לצילום השופטים, אלא אם כן בית המשפט יורה אחרת. 

ההצעה לשידורים אלה מבוססת, בין היתר, על מסקנות צוות "פומביות הדיון בעידן הטכנולוגי" אשר מסר את מסקנותיו לנשיאת בית המשפט העליון ביולי 2021. הצוות, בראשות נשיא בתי המשפט השלום במחוז תל אביב-יפו, השופט צחי עוזיאל, מונה על ידי מנהל בתי המשפט, השופט יגאל מרזל, לצורך בחינה מחודשת של היבטים בפומביות הדיון על רקע ההתפתחויות הטכנולוגיות ובפרט בהינתן המגבלות אשר הוטלו על ידי מגיפת הקורונה. הצוות בחן, בין היתר, את הסוגיה של שימוש באמצעים טכנולוגיים חלף נוכחות פיזית והגיע למסקנה כי "עקרון פומביות הדיון במובנו הרחב משמיע לנו כי יש צורך בהנגשה רחבה יותר של ההליכים המשפטיים לציבור". הצוות המליץ על "שידור ישיר של הקראות של פסקי דין והחלטות בכל הערכאות בהליכים המעוררים עניין ציבורי". 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות: "הרשות השופטת בוחנת כל העת דרכים להתעדכן ולהתחדש על מנת לתת שירות יעיל, נגיש ושקוף לציבור. כך, פתחנו לציבור את דיוני בית המשפט העליון באמצעות פיילוט השידורים הישירים, אנו מובילים מהפכת דיגיטציה ברשות השופטת ומקדמים פרויקט פרסום תקצירים של פסקי דין בשפה נגישה. התפרצות נגיף הקורונה, חרף הקשיים והחסרונות הברורים שגרמה, עוררה חשיבה ברוכה באשר לפעילות שיש בה לתרום לייעול השירות והנגשתו לציבור בשקיפות. זהו היעד המרכזי שקבענו לעצמנו במסגרת תוכנית העבודה הרב שנתית של הרשות השופטת לחמש השנים הקרובות, אנו נמשיך לקדם הצעות נוספות שייעודן שיפור השירות לאזרח והנגשת המערכת לציבור".

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים