מתקן התפלה חדש יופעל בגליל

רשות המים ביחד עם ספקי המים האזוריים יבצעו בדיקה מקיפה לתשתיות המים באזור הצפון

רשות המים ביחד עם ספקי המים האזוריים יבצעו בדיקה מקיפה לתשתיות המים באזור הצפון

רשות המים ביחד עם ספקי המים האזורים ובתאום עם משרד הבריאות יקיימו באזור הצפון בין התאריכים במהלך חודש ינואר ופברואר 2022 שורה של בדיקות חיוניות של תשתית צנרת המים הקיימת, כחלק מהיערכות לקראת פתיחת מתקן ההתפלה בגליל בשנת 2025. 

הבדיקות יתבצעו בשתי פעימות

 • הראשונה לאזור נהריה והמרחב והשנייה לאזור כרמיאל והמרחב. הבדיקה מתקיימת כבר כעת, מספר שנים קודם למועד המתוכנן של הפעלת המתקן, מתוך אחריות לתושבים, וזאת מאחר והחלפת התשתיות הנדרשות אורכת זמן.
 • הקמת מתקן ההתפלה בגליל היא משימה לאומית שמטרתה להבטיח גם בעתיד אספקת מים רצופה ובטוחה לתושבי האזור, שעד היום קיבלו את אספקת המים ממי קידוחים. מדינות רבות באזורנו ובעולם חוות מצוקה קשה באספקת המים, זאת בזמן שתושבי ישראל נהנים מאספקת מים סדירה, הודות להקמתם של מתקני התפלה חדשים.

הזרמת מים מותפלים בצנרת עשויים ליצור תופעת 'מים אדומים':

 • במסגרת בדיקת תשתית הצנרת והתאמתה למתקן ההתפלה, יוזרמו בתקופת הבדיקה מים מותפלים בצנרת, שעד היום זרמו בה רק מים טבעיים. מים מותפלים הם בעלי הרכב שונה ממי קידוחים ועלולה להיווצר תופעת "מים אדומים", הנובעת משחרור חומרי מבנה בצנרת ברזל ישנה, בעיקר חלודה, אשר צובעת את המים בצבע אדום או צהוב. 
 • בדיקות דומות כבר בוצעו באזורים אחרים בעבר על ידי רשות המים ביחד עם ספקי המים המקומיים ובתאום עם משרד הבריאות לקראת פתיחתם של מתקני התפלה קיימים הפועלים כיום. במסגרת הבדיקות שיתקיימו, ספקי המים עברו תדריך מקצועי כיצד לפעול, לרבות ביצוע "שטיפה" של כל המערכת מדי בוקר, זאת על מנת לצמצם ככל הניתן את תופעת "המים האדומים". 
 • ההנחיה לתושבים היא לפתוח מדי בוקר את ברז האמבטיה ובמידה והם נתקלים בתופעת ה"מים אדומים" עליהם לתת למים לזרום עד להעלמות הצבע והעכירות. לרוב מדובר בפרק זמן של מספר דקות עד שהתופעה חולפת. 
 • היה וצבע המים לא חוזר להיות צלול – יונחו התושבים לדווח על כך לספק המים. 
 • כל צרכן מים  שיודיע לתאגיד/ספק המים שלו על תופעת מים אדומים בביתו יהיה זכאי לשיפוי בגין המים שהוזרמו ושיפוי נוסף בגין רכישת מים, הכל לפי מפתח קבוע שנקבע ברשות המים. כמו כן, יש להימנע משתיה והכנת מזון במים בעלי גוון שונה מהרגיל ולהישמע להנחיות שייצאו ממשרד הבריאות באמצעות ספקי המים והתקשורת בנושא. 

  הבדיקה בהזרמת המים תאפשר לספקי המים האזוריים לאתר מבעוד מועד בעיות תשתית בצנרת ישנה ולטפל בהחלפתה לפני הפעלתו של מתקן ההתפלה. בדרך זו נוכל להבטיח כי בעת הפעלת המתקן, הזרמת המים ממנו לא תלווה בתקלות שמקורן בתשתית צנרת ישנה. 

הפעילות תתבצע בשני שלבים למשך כשבועיים כאשר בשלב הראשון הבדיקות יערכו באזור נהריה וסביבתה, ובשלב השני הבדיקות יתבצעו באזור כרמיאל והיישובים הסמוכים לה:

בשלב הראשון 

 • החל מ-9.1 ועד ה-29.1 תתבצע הבדיקה ביישובים רגבה, קיבוץ לוחמי הגטאות, שבי ציון, נהריה, מזרעה. 
 • בין התאריכים 16.1- 29.1 הבדיקות יתבצעו בכפר יסיף, ג'וליס, ירכא, אבו סנאן. 

בשלב השני 

 • בין התאריכים 30.1 – 19.2 הבדיקות יתבצעו באזורים בעיר כרמיאל וביישובים הסמוכים לכביש 85, למעט שעב.
 • בין התאריכים ה- 6.2 – 19.2 הבדיקות יתבצעו לאורך כביש 85 כולל כל כרמיאל, רמה, נחף, עין אל אסד, בית ג'אן.
 • ספקי המים האזוריים הונחו לטפל בפניות הציבור באמצעות המוקד או אתר האינטרנט וללוות את תושבי היישובים והערים בהם מתבצעות הבדיקות. כמו כן, הגורמים הרלוונטיים בנהריה, קיבוץ לוחמי הגטאות ומושב שזור עודכנו על הבדיקה וייקחו חלק בהסברה לציבור.
התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים