השבוע שהיה בוול סטריט ובשווקים

על אף האומריקרון המתפשט, ה-S&P 500 סיים את השבוע בשיא נוסף של כל הזמנים

על אף האומריקרון המתפשט, ה-S&P 500 סיים את השבוע בשיא נוסף של כל הזמנים

אחרי שביום שני השלים מדד ה-S&P 500 ירידה של 3% בשלושה ימי מסחר על רקע הידיעות על ההתפשטות במהירה של זן האומיקרון, בשאר השבוע הוא החל במסע עליות, וסיים את השבוע בשיא נוסף של כל הזמנים.

"אם הזן גורם לפחות אשפוזים והסיכוי נמוך יותר למחלה קשה מדוע שנדאג?", שאלו בוולסטריט. רבים ראו בכך חזרה על הסרט שהיינו בו בשנה שעברה עם הקורונה, שנגמר, לפחות במה שקשור בשוק המניות, בהפי אנד. כך עלה מדד ה-S&P 500 שבוע שעבר ב-2.3% והנאסד"ק, ש"בנוי יותר" לעבודה מהבית, המריא ב-3.2%. תוסיפו לכך את העובדה שהשוק בד"כ נהנה מעונתיות טובה בתקופה זו של השנה ותקבלו מרשם לחיוכים בוול סטריט.

האם שוק אופטימי מידי ביחס לאומיקרון?

אחד מכל 10 אנשים בלונדון (לא בבריטניה) היה חיובי לקורונה בשבוע שעבר. מבחינת הכלכלה, הבעיה דווקא עלולה להגיע ממקום אחר. המדינות המערביות מבוססות על כלכלת שירותים שהתמודדה יפה יחסית עם הקורונה. אלא שמדינות האלה תלויות ביבוא מוצרים מהמזרח.

בייצור מוצרים, האפשרות לעבודה מהבית לא ממש קיימת. מדינת המקור העיקרית למוצרים אלה היא כמובן סין, ולסין יש מדיניות של אפס סובלנות כלפי הקורונה. במסגרת זו היא סגרה באופן מוחלט את העיר שיאן, שבה גרים 13 מיליון איש (יותר גדולה מניו יורק), כי נתגלו שם 127 מקרים חדשים של קורונה בשבוע האחרון.

בשורה התחתונה, הזן החדש צפוי לשבש את שרשרת האספקה תקופה ארוכה יותר ממה שחשבו קודם, וגם האינפלציה הגבוהה כנראה תהייה איתנו עוד תקופה. הזן החדש גם חידד כמה קשה להשקיע בחברות ה"נהנות" מהקורונה בגלל השינויים התכופים בתחום התרופות והזנים החדשים. התרופה החדשה של פייזר לקורונה הנלקחת דרך הפה בבית שאושרה השבוע, והעובדה שהחיסונים פחות יעילים כנגד האומיקרון הורידו את מחירי המניות של יצרניות החיסונים השבוע. מודרנה (MRNA) צללה ב-15% וביונטק (BNTX) שותפתה של פייזר איבדה 11%.

ריג'נרון (REGN) המייצרת נוגדנים לקורונה הניתנים בעירוי ("תרופת הפלא" לפי טראמפ שקיבל אותם), צפויה לרדת בשבוע הקרוב אחרי שביום שישי אסרה רשות התרופות בארצות הברית על הפצתם מכיוון שאינם יעילים נגד האומיקרון.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה השבוע מ-1.40% ל-1.49%. הנפט הוסיף 3%. הביטקוין עלה השבוע ב-9%.

אנחנו אמורים להתחיל השבוע את ה"ראלי של סנטה קלאוס" . תופעה עונתית זו שנתגלתה בשנות ה-70, עדיין עבדה יפה מאז למרות שהיא ידועה לכל כבר הרבה שנים.

חברת המחקר ביספוק מצאה, כי כשהשוק עלה בשבוע לפני חג המולד ביותר מאחוז (כפי שקרה השבוע) הראלי של סנטה קלאוס היה זעום. למי שאופק ההשקעה שלו ארוך יותר מהטווח הקצר, החדשות הטובות הן שהצפי הוא לעליה של 9%-10% בריווחי חברות ה-S&P 500 ב-2022. לאורך זמן העלייה בריווחי החברות היא המנוע שדוחף למעלה את מחירי המניות.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים