מזעזע: עשרות תיקים פליליים נגד הורים שגנבו מזון עבור ילדיהם

כך טוענת הסנגוריה הציבורית במהלך דיון שהתקיים היום בוועדת העבודה והרווחה. אחת הטענות בוועדה: שוק תחליפי החלב ריכוזי מדי ואין אופק לירידת המחיר

כך טוענת הסנגוריה הציבורית במהלך דיון שהתקיים היום בוועדת העבודה והרווחה. אחת הטענות בוועדה: שוק תחליפי החלב ריכוזי מדי ואין אופק לירידת המחיר

מצוקת האימהות שאין להן די כסף לרכישת מזון לילדיהן, הגיעה היום (שני) לוועדת העבודה והרווחה. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן (העבודה), שוק תחליפי החלב עם שלוש חברות בלבד הוא ריכוזי, אין תחרות ואין אופק לירידת המחיר. היא קראה לרשות התחרות להוציא הוראת שעה של פיקוח מחירים, כדי לבדוק את השפעתו על השוק, ודרשה מהאוצר לספק בתוך חודש לוועדה, נתונים על השפעת הורדת המס על תחליפי החלב לתינוקות. במהלך הדיום טען נציג הסנגוריה הציבורית כי מדי שנה נפתחים עשרות תיקים פליליים כנגד הורים אשר נגבו מזון עבור ילדיהם.

לדברי אמילי מואטי (העבודה), כבר עשר שנים מתגלגל החוק שיבטיח פיקוח מחירי תחליפי חלב, מכנסת לכנסת. "אין שום הגיון שהוא לא מסובסד, אם אין ויכוח שחלב הוא מוצר מפוקח – אין סיבה שנחריג מכך חלב לתינוקות. נוותר על הצעת החוק אם משרד הכלכלה יחליט על הגבלת מחיר לתחליפי חלב לתינוקות. החלב לתינוקות הוא הלחם שלהם". ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) סיפר על דיווחי העיתונות על אימהות הגונבות מזון לתינוקות, וישנם פעוטות שלא מקבלים את המזון הנצרך להם. לפי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, התקציב הנדרש מהמדינה לסבסוד זה הוא כ-750 מיליון שקלים. לדבריו, כבר עשר שנים משרד הכלכלה מבטיח להוריד את מכסי היבוא בתחום ומאומה לא קורה. ח"כ מיכל רוזין (מרצ) טענה כי 350 אלף ילדים בישראל, חיים באי ביטחון תזונתי, וקראה למשרד הבריאות לא להתערב בהחלטת האימהות אם להניק או לא, ולאפשר תחליפי מזון.

לדברי אלי כהן, מנכ"ל פתחון-לב, הארגון מחלק מדי שבוע מזון לכ-6,000 תינוקות, אך רכישת, אחזקת והובלת תחליפי חלב לתינוקות יקרה, קשה ומורכבת. אפרת רותם מארגון העובדים הסוציאליים, ציינה את תופעת ההורים שחסר להם מזון לילדיהם הפעוטים, והדגישה כי גם היקף התרומות לא מספק את הצורך.

לדברי רימונה חן, מנהלת פיקוח מחירים במשרד הכלכלה, משנת 2001 הופסק הפיקוח על תחליפי-חלב לתינוקות, ומאז נעשו מספר בדיקות אפשרות והגברת-התחרותיות, פילוח נתחי-שוק ורווחיות החברות. לדבריה, בשנים 2018-2015 ירדו מחירי מוצרים אלו – ומאז הם יציבים. היא הדגישה כי אין כשל-שוק בתחום המצריך התערבות ממשלתית, אך הודתה כי בעשרים-השנים-האחרונות כמעט ולא נכנסו מוצרים לפיקוח.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום שני 17.01.22
תל אביב-יפו
10°
שמיים בהירים
ירושלים
4°
מעונן
אילת
15°
שברי ענן
חיפה
12°
מעונן חלקית
באר שבע
6°
מעונן
טבריה
11°
מעונן
אשדוד
9°
מעונן
עפולה
11°
שברי ענן
בית שאן
13°
מעונן
מצפה רמון
5°
מעונן
נצרת
9°
עננים בודדים
צפת
6°
שברי ענן