השבוע בוול סטריט: מדד הנאסד"ק 100 בממוצע מתחילת החודש

השוק התקשה לעכל את השינוי במדיניות של הבנק המרכזי בארצות הברית, שהחליט להוריד את הכפפות ולהגיב בצורה אגרסיבית יותר לאינפלציה הגואה

השוק התקשה לעכל את השינוי במדיניות של הבנק המרכזי בארצות הברית, שהחליט להוריד את הכפפות ולהגיב בצורה אגרסיבית יותר לאינפלציה הגואה

אחרי שנתיים כמעט של שוק מניות שלא ידע פחד על רקע שער ריבית אפסי והדפסת כסף חסרת תקדים, השוק מבין שבשנה הבאה כללי המשחק הולכים להשתנות. שלוש העלאות ריבית צפויות לפי התחזית הנוכחית. בעבר השוק לא הגיב בתשואות חסר אחרי השלב הראשון של העלאות הריבית, בוודאי לא כשהריבית הייתה נמוכה אבסולוטית.

במהלך תהליך העלאת הריבית האחרון ב-2018, השוק ירד ב-19% אחרי שהריבית הגיעה לרמה של 2.5%. איש לא יודע מה יקרה הפעם. יש האומרים, כי הפעם המצב שונה מאחר שהאינפלציה מאד גבוהה. אחרים מזכירים כי כל פעם ששוק המניות תיקן למטה ב-13 השנים האחרונות, הבנק המרכזי בא לעזרתו על ידי הורדת ריבית.

קיים גם הטיעון שהעלאת ריבית חדה מייד תעלה מאד את העלות של תשלומי הריבית של הממשל בגלל רמת החוב הענקית שלו, ולכן הבנק המרכזי צפוי להיות זהיר. הלחץ הפוליטי כנראה יעשה את שלו. האינפלציה מכה קשות בכיסו של האזרח הפשוט בארצות הברית וסקרי דעת הקהל מכים בדמוקרטים ללא רחם. רוב האזרחים לא מחזיקים במניות ולמרות שמדדי המניות לא רחוקים מהשיא, מדד בטחון הצרכנים נמצא בשפל של 11 שנה. סביר שהפד יעשה את מה שהוא צריך לעשות. את המגמה של העלאות ריבית רואים גם מחוץ לארצות הברית.

ההתפשטות המהירה של האומיקרון גם לא עשתה טוב לשוק השבוע. בשנה שעברה עלה הנאסד"ק בלמעלה מ-27% יותר ממה שעלה ה-S&P 500 . השנה הוא אמנם עולה במעל 18%, אך יחסית ל-S&P 500,יש לו את השנה הגרועה יותר מאז 2002. גם אחרי הירידות של השבוע, מדד ה-S&P 500 רחוק רק ב-2.6% משיאו בעוד שהנאסד"ק רחוק ב-6.4% משיאו. מדדי המניות ירדו בשבוע שעבר בגלל חשש מעליית התשואות באג"ח וזאת על רקע של… ירידה בתשואות האג"ח. התשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה מ-1.48% ל-1.40%. גם התשואות באג"חים הקצרים ירדו.

בטווח הקצר המשקיעים חיפשו מקלט באפיקים בטוחים בלי קשר לדעתם לגבי הטווח הבינוני. הפער בין מה שעשו מדדים המניות לבין מה שעשו המניות הבודדות ממשיך להיות דרמטי. בעוד שמדד הראסל 3000 (3,000 החברות הגדולות בארצות הברית) עלה ב-22% מתחילת השנה והוא רחוק רק 3% משיאו, המניה הממוצעת במדד רחוקה 28% משיאה לפי נתונים שפורסמו היום ב"ברונ'ס".

החולשה במניות הקטנות התפשטה השבוע גם למניות הגדולות. אפל איבדה 4.6%, וטסלה ירדה ב-8.3%. לעומתן מטה (פייסבוק) עלתה ב-1.2%. גם בטריטוריה זו, החברות היקרות ירדו יותר.

הדולר התחזק בחצי אחוז מול סל המטבעות. הביטקוין ירד ב-3.5%. האם לסיפור הזה יכול להיות גם סוף שמח? בוודאי. כדאי לזכור ששוק המניות עלה היסטורית ב-75% מהשנים הקלנדריות. אם הבנק המרכזי יצליח להנמיך את שיעור האינפלציה מבלי להעלות את הריבית יותר מידי, שוק השוורים יוכל להמשיך לשגשג.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים