ילדים בפנימיות נענשים בשלילת דמי כיס, בניגוד לנהלי משרד הרווחה

65% מתלונות הילדים על שלילת דמי כיס נמצאו מוצדקות, כך נחשף בוועדת העבודה והרווחה. יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן: "לשקול להרחיב את סמכות הבדיקה גם למוסדות משרד החינוך"

65% מתלונות הילדים על שלילת דמי כיס נמצאו מוצדקות, כך נחשף בוועדת העבודה והרווחה. יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן: "לשקול להרחיב את סמכות הבדיקה גם למוסדות משרד החינוך"

נתונים מדאיגים נחשפו היום (שני) בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. על פי הנתונים שהוצגו במסגרת דוח נציבות תלונות ילדים בהשמה חוץ-ביתית, 65% מתלונות ילדי פנימיות בנושא ענישתם בשלילת דמי כיס נמצאו מוצדקות. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן (העבודה), יש לערוך דיון בממצאי הדו"ח גם במשרד החינוך ולשקול להרחיב את סמכות הנציבות גם למוסדות משרד החינוך. היא קראה אף לגייס לנציבות דוברי ערבית ואמהרית כדי לאפשר לילדי קהילות אלו לפנות אליה.

מנכ"לית משרד העבודה והרווחה, סיגל מורן, ציינה כי בעקבות הדו"ח ערך המשרד דיון במסקנותיו, וכי רוב התלונות היו מוכרות כבר לפיקוח המשרד. היא קראה לאפשר גם לילדים מחוץ לבית במוסדות באחריות משרד החינוך לפנות ולהתלונן בעניינם. לדברי סימונה שטיינמץ, נציבת תלונות ילדים בהשמה חוץ-ביתית במשרד, שערכה את הדו"ח, בשנת הפעילות הרביעית של הנציבות התקבלו 265 פניות בעניינם של למעלה מ-500 ילדים, מתוכן 187 פניות בלבד היו בסמכות הנציבות. מכלל הפניות 66% מהפניות נמצאו מוצדקות, כאשר 88% מהתלונות הגיעו מילדים בפנימיות משרד הרווחה, 9% מילדים בפנימיות משרד החינוך ו-3% מילדים הנמצאים במשפחות אומנה. 92% מהפניות הגיעו מהקטינים עצמם, וחלק מהתלונות הגיעו מילדים הנמצאים בבתי-הוריהם – וביקשו לצאת ממנו.

שטיינמיץ פירטה כי מבין התלונות שעסקו בענישה באמצעות קיזוז דמי כיס נמצאו 65% מוצדקות, 55% מהתלונות על יחס פוגעני כאיומים עלבונות וקשיים עם אנשי צוות נמצאו מוצדקות, 60% מהפניות בעניין ביגוד לילדי-הפנימיות נמצאו מוצדקות ועוד. היא הדגישה כי לצערה עדיין נפוצה ענישה באמצעות הפחתת דמי כיס בניגוד לנהלי משרד הרווחה, כאשר הבולט שבהם נוגע לדמי הכיס של ילדים ללא עורף משפחתי, ומדובר לרוב בסכום הכסף היחיד העומד לרשותם לשימוש חופשי.

לדברי רקפת בן גיא, מנהל האגף החוץ-ביתי במשרד, יש כ-30 אלף ילדים בהשמה מחוץ לבית, כאשר רובם (18 אלף) במוסדות של משרד החינוך, 3,960 ילדים מושמים במשפחות-אומנה. "אנו המערכת הראשונה שפתחנו עצמנו לתלונות ילדים, אני גאה בפנימיות והתלונות עלולות לצבוע אותן באור מטעה".

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים