הפצצה של פאוול: הפילה את השווקים

השווקים הגיבו בירידות לכל הרוחב - כל 11 הסקטורים ירדו, וכמעט כל המניות נצבעו אדום

השווקים הגיבו בירידות לכל הרוחב – כל 11 הסקטורים ירדו, וכמעט כל המניות נצבעו אדום

שעה אחרי פתיחת המסחר בארצות הברית, מדד ה-S&P 500 ירד קלות, עדיין מושפע מהחדשות על זן האומיקרון, כשהוא מנסה לעכל את הידיעות הסותרות על כמה החיסון עשוי להיות יעיל נגדו. ואז, במסגרת עדות לפני ועדה של הסנט, זרק נגיד הבנק המרכזי האמריקני, ג'רום פאוול פצצה: "אפשר שנקדים את הפסקת ההרחבה הכמותית". במילים אחרות, אפשר שנעלה ריבית מוקדם יותר ממה שאמרנו קודם. אחרי חודשים שבהם הגדירו ראשי הבנק את האינפלציה כ"זמנית", קרא פאוול להוציא את הביטוי "לפנסיה".

רק לפני חודש הוצגה התוכנית לסיים את ההרחבה הכמותית ביוני. מה שעבר עליו כנראה שהוא מונה מחדש לתפקידו לפני שבוע, כשהוא מתמודד מול מועמדת שהייתה מוכנה לסבול אינפלציה גבוהה יותר לתקופה ארוכה יותר. עכשיו כשמונה מחדש, הוא חופשי לעשות כרצונו.

השווקים הגיבו בירידות לכל הרוחב. כל 11 הסקטורים ירדו, וכמעט כל המניות נצבעו אדום. צריך היה זכוכית מגדלת כדי למצוא מניות שעלו. האם התגובה של השוק הייתה מוצדקת?

שיצאו החדשות על האומיקרון ביום שישי, השוק דחה את התחזית להעלאת ריבית ראשונה מיוני לספטמבר. אתמול בעקבות ההודעה של פאוול הוא החזיר אותה לחודש יוני, אז מה הסיפור?

הסיפור הוא שהפסקת ההרחבה הכמותית (ההדפסה) תביא תשואות יותר נמוכות בשוק המניות בארצות הברית. כמה יותר נמוכות? ארבע פעמים ביצע הפד האמריקני הרחבות כמותיות, כשהראשונה הייתה בתחילת דצמבר 2008 בעקבות המשבר הפיננסי. מאז, בתקופות של הרחבה כמותית, עלה מדד ה-S&P 500 בקצב שנתי של 11.3%. אבל, כשלא הייתה הרחבה כמותית הוא עלה רק בקצב של מעט יותר מחצי מזה, בקצב של 6.6%. אפשר להבין את גודל האכזבה.

בינתיים יש סימנים שתיתכן האטה עתידית בקצב עליית המחירים. מדד הסחורות יורד כבר יותר מחודש, הוא איבד 10% מאז ה-24 באוקטובר. הנפט, מרכיב חשוב במדד הסחורות, כבר יורד 20% משיאו. מדד הראסל 2000 של החברות הקטנות התחיל את החודש כשהוא מגיע לשיא חדש אבל הוא סיים אותו עם ירידה 10% מהשיא.

למרות שמדד ה0S&P 500 רחוק רק 3% משיאו, מספר החברות שכרו שפל חדש של שנה בבורסה של ניו יורק רק הולך ועולה. צריך ללכת לאפריל 2020 כדי למצוא מספר גבוה יותר מאשר היום של מניות שכרו שפל חדש.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה אתמול מ-1.50% ל-1.44%, הבוקר היא עולה ל-1.47%. הבוקר גם השווקים משנים כיוון. ביפן עולה הניקיי ב-0.7%, בהונג קונג עולה ההנג סנג ב-1.1% ובסין השנחאי קומפוזיט הוא כמעט ללא שינוי. החוזים העתידיים מצביעים כרגע על עליה של 0.8% במדד ה-S&P 500 ועל עליה של 1.3% במדד הנאסד"ק 100.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום שני 17.01.22
תל אביב-יפו
10°
שמיים בהירים
ירושלים
4°
מעונן
אילת
15°
שברי ענן
חיפה
12°
מעונן חלקית
באר שבע
6°
מעונן
טבריה
11°
מעונן
אשדוד
9°
מעונן
עפולה
11°
שברי ענן
בית שאן
13°
מעונן
מצפה רמון
5°
מעונן
נצרת
9°
עננים בודדים
צפת
6°
שברי ענן