משרד השיכון: חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות

זאת בנוסף ל-280 אלף התחלות בניה, 300 אלף שיווקי קרקע ו-180 אלף עסקאות בקרקעות מדינה

זאת בנוסף ל-280 אלף התחלות בניה, 300 אלף שיווקי קרקע ו-180 אלף עסקאות בקרקעות מדינה

משרד השיכון פרס אתמול (שלישי) בוועדת הכלכלה את "התכנית הלאומית לשיכון" לשנים הקרובות. ביניהם חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות, וכן 280 אלף התחלות בניה, 300 אלף שיווקי קרקע ו-180 אלף עסקאות בקרקעות מדינה. התכנית גובשה עם משרד הפנים.

יו"ר הוועדה, מיכאל ביטון (כחול לבן) הדגיש כי שלושת משימותיו העיקריות של המשרד הוא דיור בר-השגה לזוגות צעירים, שיפור הדיור הציבורי וקידום ההתחדשות העירונית. הוא קרא למשרד לשקול מחידוש תכנית "בית צומח" בפריפריה, השכרת דירות ע"י המדינה עבור הדיור הציבורי, והזהיר כי הגדלת השיווקים לבדה לא תביא להורדת מחירי הדיור – ללא תכנית לדיור בר-השגה לזוגות צעירים. ביטון הבטיח לקיים כבר בהקדם דיון ממוקד בצרכי הדיור של החברה החרדית.

לדברי שר השיכון זאב אלקין, הסיבה למשבר הוא עליית מחירי הדיור כמעט בכל העולם, ועיקר משימתנו היא הגדלת ההיצע. בשנים 2020-2019 נרשמה ירידה חדה בשיווקי הקרקע וירידה דרמטית בעסקאות – וזו הסיבה לעלייה החדה במחירי הדיור השנה. הירידה בשיווקים ובעסקאות היא פועל-יוצא של אי-אישור התקציב הממשלתי. לדבריו, רוב המוחלט של שיווקי השנה האחרונה, היא החל מהקמת הממשלה האחרונה. "לאחר אישור התקציב, עברנו ראש עיר אחד אחרי השני ושכנענו אותם להתחיל את שיווקי הקרקע", סיפר.

אלקין הדגיש את הארכת חוק הותמ"ל לצורך עמידה ביעדי התכנית, הביע תקווה כי היקף העסקאות בקרקעות המדינה – יהיה גבוה מ-180 אלף, הצביע על עליה בתקציבי הסיוע לבניה חדשה, רכש דיור לגיל הזהב, סיוע בשכר דירה ועוד. כך הוקצו 550 מיליוני שקל להגדלת היקף שיווקי יחידות הדיור בתכניות למגורים בהישג-יד, 60 מיליוני שקל להגדלת היצע הדירות בשוק השכירות המוסדית, 12 מיליוני שקל לקידום חדשנות ותיעוש בענף, 11 מיליוני שקל לקיצור הליכי הקמת שכונות חדשות, 83.5 מיליוני שקל להגדלת ההיצע של יחידות הדיור המשווקות ועוד.  שר השיכון אף מקווה להגיע ל-6,500 דירות להשכרה בשנת 2022, והבטיח ליזום שכונות ייעודיות לחרדים כמו בעכו והקמת עיר חרדית חדשה בנגב – כסיף.

אורי מקלב (יהדות התורה) קבל על ביטול תכניות דיור עבור הציבור החרדי, למרות שאצלו עמוקה תרבות רכישת דירות: "היה פתרון מסוים בקרית גת, אך אתה נתת הוראה לוועדות התכנון להפסיק את העבודה במיזם הזה. מעורבות הציבור החרדי ברכישות הדירות גדולה יותר ביחס לחלקה באוכלוסייה, אחוז הקניה גדול יותר, וכיוון שלא נותנים פתרון הוא מחפש שווקים אחרים ואז מתערבים בשוק הכללי. כאשר יש מצוקת דיור היא לא פחותה מהציבור הכללי ואף יותר מכך. וכאשר לא מטפלים בזה זה משפיע על מחירי הדיור הכלליים". מקלב דרש בדיון נתונים כמה החסר הקיים היום בשוק וכמה הצפי העתידי.

חברו לסיעה, ישראל אייכלר, הדגיש את מצוקת הדיור במגזר, ואת חוסר ההתאמה של תעסוקה, תחבורה וחינוך – למיזמי השיכון השונים. "בלי תעסוקה, חינוך ותחבורה, אנשים לא יגיעו לשכונות חדשות בפריפריה", הזהיר. גם יעקב אשר, הציג את הצורך לפעול לפי נתונים בחוסר בדיור – לפי מגזרים, הצהיר כי פתרון הדיור למגזר החרדי – תשפיע על ירידת מחירים כללית, וקרא לקדם את השכונה החרדית המתוכננת בקרית גת. "לציבור שלנו אין פתרונות דיור בערים המעורבות כי ראשי ערים מונעים הקמת שכונות למגזר החרדי, קרית גת מערב היה הפתרון היחיד לחרדים אבל גם את זה ביטלת, אם לא תייצרו פתרונות לחרדים זה ישפיע לרעה על כל השוק", הזהיר. "אני מסכים עם דבריו של ח"כ אשר, יש תופעה חמורה בישראל  שראשי עיר אומרים שכף רגלו של חרדי לא תדרוך אצלם, זה מגונה", אמר יו"ר הוועדה. ח"כ אשר דרש כי "משרד השיכון חייב לשווק דירות לחרדים לפי חלקם באוכלוסייה".

יהודה כהן, מנכ"ל התאחדות קבלני השיפוצים, הזהיר כי חלק ניכר מקבלני הבטיחות וכיבוי האש במיזמי השיכון החדשים – אינם מורשים, ואילו לדברי יונית אפרתי, מהנציבות לשיוויון אנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים, 60% מבעלי המוגבלויות אינם זכאים לדיור הציבורי, וציינה את הצורך להקצות להם מענה במיזמי ההתחדשות העירונית.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 04.12.21
תל אביב-יפו
22°
שמיים בהירים
ירושלים
19°
מעונן
אילת
25°
שמיים בהירים
חיפה
21°
שמיים בהירים
באר שבע
22°
מעונן
טבריה
24°
מעונן
אשדוד
22°
מעונן
עפולה
22°
מעונן
בית שאן
24°
מעונן
מצפה רמון
18°
מעונן
נצרת
20°
מעונן
צפת
19°
שמיים בהירים