בעוד שבועיים: פיקדון גם על בקבוקי ליטר וחצי

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: בנוסף ל-180 מכונות אוטומטיות להשבת בקבוקים, 220 נוספות בדרכן לארץ. איתן גינזבורג: המצב מטריד, אין היערכות מיטבית לתחילת החוק

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: בנוסף ל-180 מכונות אוטומטיות להשבת בקבוקים, 220 נוספות בדרכן לארץ. איתן גינזבורג: המצב מטריד, אין היערכות מיטבית לתחילת החוק

וועדת הכלכלה של הכנסת דנה אתמול (שלישי) בהיערכות להחלת חוק הפיקדון גם על בקבוקי ליטר וחצי. הצו, שאושר לפני כשנה בוועדת הכלכלה, יחל בעוד כשבועיים, 1 בדצמבר, 2021. לפי ממלא-מקום יו"ר הוועדה, איתן גינזבורג (כחול לבן), הגנת הסביבה דורשת היערכות כוללת של משווקים, מפיצים, יצרנים ורשויות, למרות ניגודי-האינטרסים, והוא הציע להחזיר את התחרותיות בין הרשויות המקומיות בנושא זה. "המצב מטריד, ואין היערכות מיטבית לתחילת החוק. על המשרד להגדלת ולהפצת המכונות-האוטומטיות, להגברת תדירות האיסוף, ולשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, ציינה כי חוק הפיקדון אושר לפני כ-21 שנים, כאשר בקבוקי פלסטיק הם כ-79% מהפסולת במרחב הציבורי ומנפחים את נפח הפסולת, כאשר בקבוקי 1.5 ליטר הוחרגו מהחוק לדבריה "רק משיקולים פוליטיים", ושיבחה את פעילותה בתחום של השרה הקודמת גילה גמליאל. "החוק מטיל את האחריות על היצרן – ועליהם יוטל מימון האיסוף", הדגישה.

לפי גמליאל (הליכוד) "זה היה אמור להיות יום חג, אבל נראה שהוא יום אבל. כשהחלטתי להחיל את חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים, עשיתי זאת בהתראה של שנה כדי לאפשר למדינה ולשוק להיערך למרות ביקורת מגורמים-רבים. השקענו 100 מיליון שקל לרכישת מכונות אוטומטיות, שנראה שלא נעשה איתם כלום. חוק הפיקדון יכנס לתוקף בעוד כשבועיים – והמשרד להגנת הסביבה מסע הסברה, בלי די מכונות אוטומטיות ובלי מערך אכיפה יעיל. ההצלחה של החוק תלויה ביישומו, אבל המשרד לא עושה דבר כרגע כדי להגיע למועד החלת החוק באופן יעיל למען הציבור והסביבה, ונגד בעלי ההון". גם אורי מקלב (יהדות התורה) הזהיר כי "הציבור לא יקבל חזרה את דמי הפיקדון על בקבוקים אלו – בגלל החמצת-הפנים של הקמעונאים. 'לא תגנוב' קודם לערך המיחזור". חברו לסיעה, יעקב אשר, הוסיף כי "החוק הזה לא עובד בשטח והכסף לא משרת את המטרה, אל תטעו את הציבור. הגשתי הצעת חוק לקדם את המיחזור עם קביעת יעדים מול המפעלים דרך 'חוק האריזות' בלי להטיל מס נוסף על האזרחים. זו הדרך הנכונה לקדם את הנושא באמת".

לדברי אלעד עמיחי, סמנכ"ל המשרד, מיכלי המשקה הגדולים מהווים אמנם ( לפי בדיקה משנת 2019) כ-38% מהמיכלים הנמכרים, אך כ-77% מסך משקל מיכלי משקה, וממילא מנפח הטמנת הפסולת. הוא קרא לציבור להחזרת הבקבוקים הגדולים – ולקבל את דמי הפיקדון. הוא סיפר כי בנוסף ל-180 מכונות אוטומטיות להשבת בקבוקים, 220 נוספות בדרכן לארץ. שני מפעלי מיחזור חדשים ייפתחו בקרוב, ותתבצע אכיפה על קיום החוק". הוא סיפר על הגברת מוקד הפניות של הציבור במשרד – כדי לתת מענה ופירוט בנושא, ולטפל בתלונות על אי-ביצוע-החוק.

לפי ד"ר אילה אליהו, חוקרת במרכז המידע והמחקר של הכנסת, בהכנת תיקוני-החקיקה בנושא – לא נעשתה די היערכות ע"י המשרד להגנת הסביבה, וכן נדרשת פריסה מיטבית של המכונות – בעיקר בפריפריה, הגברת תדירות האיסוף וסימון הבקבוקים הגדולים החייבים בפיקדון.

אבי ניסנקורן, יו"ר דירקטוריון תאגיד המיחזור אל"ה, טען להיערכות מלאה לאיסוף מוגבר מבתי העסק בכל הארץ. לדבריו, השוק בנושא טרם הוסדר, ויש לקבוע גוף מוכר לאיסוף ולמיחזור. עו"ד כרמית ברדוגו-מימון מתאגיד אסופתא, סיפרה על יצור מכונות אוטומטיות לגריסת בקבוקי פלסטיק, ובחודשיים הקרובים יופצו כ-200 כאלו.

לדברי גליה שגיא, מנהלת איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים, הציבור לא יצא מהבית בשביל להחזיר את המכלים הריקים. על פי סקר שערך המשרד להגנת הסביבה, רוב הציבור לא ילך להחזיר את המכלים בשביל 30 אגורות בלבד – והיא הציעה לעלות את דמי הפיקדון.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית