תקציבי הניקוז יגדלו פי 2.5 בחמש השנים הקרובות

חברות הביטוח שילמו בשנים האחרונות 2.5 מיליארד שקל על נזקי שיטפונות, ולפי דו"ח מבקר המדינה נדרשים כ-6 מיליארד שקל לכל מיזמי הניקוז הנדרשים בארץ

חברות הביטוח שילמו בשנים האחרונות 2.5 מיליארד שקל על נזקי שיטפונות, ולפי דו"ח מבקר המדינה נדרשים כ-6 מיליארד שקל לכל מיזמי הניקוז הנדרשים בארץ

לקראת שבת גשומה במיוחד, התקיים אתמול (שלישי) דיון בוועדת הכלכלה בתיקון לחוק הניקוז והגנה משטיפונות, בו נחשף הצורך בהיקף תקציבי גדול במיוחד. לדברי ממלא מקום יו"ר הוועדה, איתן גינזבורג (כחול לבן) "ניקוז מי גשמים הוא עסק יקר וחשוב, והכרחי לשמירה על חיי-אדם ורכוש, כדי לוודא שטרגדיות העבר לא יחזרו. החוק משנת תשי"ז (1957) זקוק לריענון ותקצוב כדי שיענה על הצרכים. עדיין נותרו בהצעת החוק שהוגשה לוועדה סמכויות לרשויות המים – למרות שהמפקח הוא משרד החקלאות". הוא קרא למשרדי החקלאות ורשות המים לגבש הצעה מוסכמת לגבי סמכויות והפרדת הפיקוח.

לדברי ערן אטינגר, סמנכ"ל משרד החקלאות, בנוסף לפגיעה בשכונות ותיקות וחדשות בערים – הרי שמיזמי פיתוח רבים מתמהמהים עקב חוסר ניקוז ראוי. חברות הביטוח שילמו בשנים האחרונות 2.5 מיליארד שקל על נזקי שיטפונות, הבינוי המתרחב בארץ הופך שטחים מחלחלים לשטחים אטומים ומגביר את הבעיה, ולפי דו"ח מבקר המדינה נדרשים כ-6 מיליארד שקל לכל מיזמי הניקוז הנדרשים בארץ. בשבת הקרובה אנו עלולים לספוג כמות גדולה של גשם – ולשלם מחיר על הזנחה רבת-שנים. אטינגר הוסיף כי בשנת 2021, התקציב השוטף והתחזוקה עמד על 269 מיליון שקל, תקציב שלדבריו, אינו עומד עם המצב הנדרש. הצעת החוק מציעה הגדלת תקציבי הפיתוח – סמכות להעביר עד 20% ממכסות רשות מקרקעי ישראל מהתקציב השוטף לתקציבי הפיתוח.

לפי גלעד קצר, רכז מים וחקלאות באגף התקציבים באוצר, הצעת החוק הזאת חלק ממהלך מאד גדול בעולם הניקוז, בעלת הקצאה משמעותית תקציבית לעומת שנים קודמות. משרד האוצר מדבר על הגדלת התקציב פי 2.5 במהלך חמש השנים הקרובות.

עמיחי דרורי, מנהל תחום תשתיות ופיתוח עירוני במרכז השלטון המקומי טען כי "אנו רואים למעשה שימוש בדרך עקיפה על מנת להקים מפעלי ניקוז על חשבון הרשויות. גם 6 מיליארד שקל לא יפתרו את כל הבעיות".

עו"ד אסף בן לוי, יועץ משפטי מהחברה להגנת הטבע טען כי  "יש לקדם פתרונות מבוססי-טבע ולא פתרונות הנדסיים", ולטענתו החוק צריך להתחשב בסביבה ולמצות פתרונות סביבתיים טבעיים.

עו"ד תהל ברנדס, סגנית היועצת המשפטית ברשות המים והביוב, ציינה כי הצעת התיקון לא עונה על כל הצרכים, ובעבר גיבשנו תיקון שכלל גם את ההפרדה בסמכויות בין רשות המים למשרד החקלאות – אך כרגע ניתן לקדם רק חלק מהחוק.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית