ישראל והונגריה חתמו על הסכם ראשון לשיתוף פעולה מדעי-טכנולוגי

ההסכם יאפשר שיתופי פעולה בתחום המחקר המדעי והטכנולוגיה בין שתי המדינות לקידום המצוינות המדעית של ישראל והונגריה

ההסכם יאפשר שיתופי פעולה בתחום המחקר המדעי והטכנולוגיה בין שתי המדינות לקידום המצוינות המדעית של ישראל והונגריה

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן, ושר החדשנות והטכנולוגיה של הונגריה, פרופ' לאסלו פאלקוביץ', חתמו אתמול על הסכם ראשון לשיתוף פעולה מדעי-טכנולוגי בין ישראל והונגריה.

ההסכם מחזק את שיתופי הפעולה המדעיים והטכנולוגיים בין המדינות, ומספק מסגרת חדשה לקידום ותמיכה של רעיונות ומחקרים מדעיים, טכנולוגיים בין שתי הממשלות. ההסכם יעודד גם שיתופי פעולה בין מוסדות מחקר מדעיים ומוסדות להשכלה גבוהה של שתי המדינות, מימוש תכניות ופרויקטים מדעיים וטכנולוגיים משותפים, עידוד ותמיכה במרכזי מו"פ (מחקר ופיתוח) של שתי המדינות, הכנת הצעות משותפות ל"הוריזיון אירופה" (Horizon Europe) שמדענים משתי המדינות יוכלו להשתתף, חילופי מדענים וסטודנטים ויצירת מחקרים מדעיים יזומים בעלי עניין לשתי המדינות.

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן: "אני מברכת את שר החדשנות והטכנולוגיה של הונגריה, פרופ' לאסלו פאלקוביץ' על החתימה על ההסכם החשוב. ישראל והונגריה חולקות קרבה ודמיון בהיבט המדעי, כעולה מנתוני הזכייה בפרסי נובל: ישראל והונגריה נמנות בין המדינות עם השיעור הגבוה בעולם במספר פרסי נובל לנפש, עם 13 פרסי נובל כל אחת. כשתי מדינות מובילות בתחום המדע, אני בטוחה כי שיתוף הפעולה יעצים את יחסי הידידות בין העמים וגם את ההישגים המדעיים של שתי המדינות".

שר החדשנות והטכנולוגיה של הונגריה, פרופ' לאסלו פאלקוביץ': "ההסכם בין שני המשרדים נותן תנופה חדשה לשיתוף הפעולה הונגריה ישראל במחקר ובפיתוח. לפני כשנתיים הוצאנו קול קורא משותף עם הרשות לחדשנות בתקציב של 3 מיליון יורו לכל מדינה. אנו רואים פוטנציאל גדול בהשקת תכנית מחקר משותפת בתחום התחבורה החכמה יחד עם הפרוייקט הממשלתי ההונגרי לניסויים ברכבים אוטונומיים ה-ZalaZONE וקידום חילופי חוקרים וחוקרות בין המדינות”.

ההסכם שנחתם היום, הוא פרי עבודה של צוות עבודה משותף ישראל – הונגריה שכבר קיים פגישות עבודה בילטראליות. הצוות יגבש בקרוב את תחומי המחקר המדעיים שהצדדים רוצים לקדם, פרסום הקולות הקוראים המשותפים וקביעת היקף המימון מכל מדינה (שיהיה על בסיס שיווני). ההסכם שנחתם בין המדינות הוא ל-3 שנים ויוארך אוטומטית אח"כ בכל שנה.

עוד טרם החתימה על ההסכם, הקשרים בין ישראל להונגריה הם הדוקים והיא נמנית בין ידידותיה הקרובות והאמינות של ישראל – הן מישור הבילטרלי, הן במסגרת "קבוצת וישגרד" (הונגריה, צ'כיה, סלובקיה ופולין), הן באיחוד האירופי, והן בארגונים מולטילטרליים ובפורומים בין-לאומיים. דוגמאות לכך מעת האחרונה הן תמיכתה של הונגריה במועמדותו של פרופ' אליעזר רבינוביץ' לראשות CERN, וכן תמיכת הונגריה בהצטרפות ישראל לתוכנית האירופית למחקר ופיתוח  "Horizon Europe".

לישראל והונגריה מעל 600 פרויקטים משותפים באקדמיה, מוסדות המחקר והתעשייה התקציב כולל של כ-1,800,000 אירו. בין התחומים תשתיות מחקר, טכנולוגיות תקשורת ודאטה, בריאות, שינויים דמוגרפיים, רווחה, טכנולוגיות מתפתחות, תחבורה חכמה, חקלאות בר קיימא, וביטחון תזונתי.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית