החלטות הסייבר של הממשל האמריקני תשפיע על תחום הניוד והתעסוקה של הישראלים

החלטת הממשל האמריקני לכלול שתי חברות ישראליות ברשימה השחורה של חברות שאסור לעבוד עמן היא בעלת השלכות דרמטיות על תחום הניוד והתעסוקה של אנשי הייטק ישראלים בארצות הברית בתחומי הסייבר ההגנתי וההתקפי

החלטת הממשל האמריקני לכלול שתי חברות ישראליות ברשימה השחורה של חברות שאסור לעבוד עמן היא בעלת השלכות דרמטיות על תחום הניוד והתעסוקה של אנשי הייטק ישראלים בארצות הברית בתחומי הסייבר ההגנתי וההתקפי

במשך שנים רבות כשלו ממשלות ישראל להשיג את צירוף ישראל למדינות שאזרחיהן זכאים לקבל אשרת תייר ומבקר עסקי בנמל הכניסה לארצות הברית, הידועה השם העממי "פטור מוויזה". כל הממשלים, גם האוהדים שבהם, לא הצליחו לתרגם את הקשר האיתן בין המדינות לפטור זה אשר אזרחי מדינות אחרות נהנים ממנו, וכאשר אזרחי ארצות הברית עצמם נהנים ממנו בכניסתם לישראל.   

מבנה של NSO באיזור הערבה בישראל (צילום: רויטרס)

לא הוגן? מתסכל? אולי, אבל רק את מי שלא מבין את מורכבות מנגנון אשרות הכניסה והעבודה של ארצות הברית, אשר נחשבת כיעד המבוקש ביותר בעולם לתיירות ולעסקים, ובמקביל גם לטרור ומסתננים מסוגים שונים.  ארצות הברית שומרת היטב על האינטרסים שלה, ומשתדלת מאוד להימנע מקיצורי דרך או העלמת עין. הנהלים יסודיים, נוקשים ומחמירים.

החלטת הממשל האמריקני לכלול את NSO ו-קנדירו ברשימת החברות שאסורות בקשרים עסקיים הן לגורמי ממשל והן לגורמים פרטיים עלולה להתברר כבעלת השלכות דרמטיות על עצם היכולת של אנשי היי-טק ישראלים בתחומי הסייבר ההגנתי וההתקפי, לקבל אשרות עבודה לארצות הברית או אפילו להיכנס לארצות הברית לביקורים עסקיים.

מי שחושב שההסתבכות של NSO ו-קנדירו היא עניין פרטי של שתי החברות הפרטיות, ושמעמדה המיוחד של ישראל כבת טיפוחים וחסות של המעצמה האמריקנית, במיוחד בתחומי ההייטק בהם היא שחקנית מצטיינת, מבטיח לה חסינות לאומית כוללת, משלה את עצמו. להסתבכות הפרטית הזו עשוי להיות מחיר קולקטיבי גבוה

אחת המשמעויות האפשרויות של הסנקציות היא, כי כל מי שעובד עבור אחת החברות הללו, או שעבד עבורן בעבר, במישרין או בעקיפין עלול להיות מסורב אשרה לארצות הברית, או במקרים קיצוניים, לקבל הודעה על ביטול אשרה תקפה.  לתוצאה דרמטית כזו היה בעבר תקדים כאשר רשויות ההגירה של ארצות הברית נהגו כך כלפי עובדים של חברות מתחום האופציות הבינאריות, לאחר שבארצות הברית נקבע כי חברות מתחום זה הינן "חברות מרמה".

ניתן להעריך, כי החלטה זו עלולה להקרין על כל תחום הסייבר ההתקפי, ואולי גם על התחום הגדול הרבה יותר של הסייבר ההגנתי. זאת מכיוון שרשויות ההגירה של ארצות הברית עשויות לדרוש מן העובדים הללו לבצע בדיקות ביטחוניות מסוג (TAL (Technology Alert List, כתנאי להנפקת האשרה המבוקשת.

בדיקות TAL נעשות על ידי גורמים בארצות הברית אשר זהותם אינה ידועה לקונסול. החוק אוסר על הקונסול להנפיק למבקש את האשרה עד לסיום הבדיקה. הצורך בבדיקה נעשה על ידי הקונסול רק במעמד הריאיון, ולא ניתן לבצע את הבדיקה לפני מועד זה. בדיקת טל לוקחת מספר שבועות עד שמונה חודשים. לכן מי שעובד בתעשיות הללו עשוי למצוא עצמו ממתין שבועות וגם חודשים לוויזה, מבלי שיש יכולת להשפיע על התהליך. בדיקת TAL היא "קופסה שחורה" – יסודית וממושכת כאשר מבקש האשרה והקונסול אינם יודעים את זהות הבודק, וכאשר אין אפשרות לזרז את הבדיקה.

השבועות והחודשים הקרובים יהוו תקופת מבחן בה נצטרך לעקוב בתשומת לב אחר מדיניות האשרות האמריקנית, תוך מעורבות זהירה ודיפלומטית של גורמי החוץ בממשל הישראלי בטיפול רגיש בנושא.

עו"ד צבי קן-תור, הוא שותף מייסד של משרד קן-תור & עכו, ומומחה מוביל בתחום ניוד מומחים גלובלי. צבי מומחה בהכנת תכניות תאגידיות לניוד מומחים תוך גיבוש אסטרטגיות, יוזמות מתקדמות, ופתרונות "מחוץ לקופסה" בנושא הצבת מומחים בעולם בין היתר בהיי-טק, ביו-טק, תרופות, בנייה, אנרגיה, גז ותחבורה.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית