רפורמת מיסוי פליטות הפחמן של האיחוד האירופי משפיעה על ישראל

משרד הכלכלה והתעשייה בקריאה ליצואנים - חלון ההזדמנויות המאפשר להשפיע על הרפורמה, עומד להיסגר

משרד הכלכלה והתעשייה בקריאה ליצואנים – חלון ההזדמנויות המאפשר להשפיע על הרפורמה, עומד להיסגר

החלטת האיחוד האירופי על מנגנון חדש של תמחור פחמן בגבול האיחוד האירופי, שתדרוש מהיבואנים תשלום עבור פליטות הפחמן של המוצרים שהם מייבאים, תשפיע בין השאר על ישראל והיצואנים הישראלים כבר בשנת 2026.

חברות המייצאות לאיחוד האירופי צפויות לשלם עבור טביעת הרגל הפחמנית שלהן החל מ-2026. לא מדובר בתחזית, כי אם בהצעת חוק שפורסמה ב-14 ביולי, 2021, על-ידי האיחוד האירופי. הסקטורים שיושפעו מכך תחילה יהיו דשנים, פלדה, ברזל, אלומיניום, מלט וחשמל. בשנת 2026, עתידה נציבות האיחוד האירופי (המוסד הקובע רגולציות החלות על כל המדינות החברות באיחוד) להרחיב את תחולת המיסוי הירוק הקובע תשלום על פליטות פחמן, גם על סקטורים נוספים ועל פליטות עקיפות.

במשרד הכלכלה והתעשייה מעריכים כי עלויות המיסוי יתגלגלו ליצואן, דבר שבסופו של דבר עשוי להביא לעליית מחירים גם אצל הצרכן הסופי בשוק היעד או לפגיעה בכושר התחרותיות של היצואנים אל מול שחקנים מקומיים ככלל וכאלו שיעמדו בדרישות התקינה האירופית בפרט. ב-15 ביולי, 2021, פתחה הנציבות האירופית בהתייעצות ציבורית לכל בעלי העניין.

ההשפעה על הייצוא הישראלי?

האיחוד האירופי הוא אחת משותפות הסחר הגדולות של ישראל ועל כן, וכל מיסוי כזה עשוי להשפיע מאוד על חברות ישראליות. סך היבוא השנתי של האיחוד האירופי מישראל בסקטורים הנ"ל נאמד ב-112 מיליון אירו, מתוך כ-12.3 מיליארד אירו מכלל היבוא בממוצע שנים 2018-2020. הסקטורים עם היבוא מישראל הגבוה ביותר בשלב הראשוני על פי הצעת החקיקה הינם: דשנים (73 מיליון אירו), פלדה וברזל (32 מיליון אירו), אלומיניום (6 מיליון אירו).

נטע בר-אל, הנספחת הכלכלית וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי לאיחוד האירופי: "אנו מבקשים לייצג נאמנה את מפת האינטרסים של התעשייה הישראלית ולפיכך מזמינים את החברות להעלות קשיים שהן צופות ביישום החקיקה או כל בעיה אחרת מתוך הצעת החקיקה. אנו עוקבים מקרוב אחר השינויים ובוחנים כל העת את ההשלכות במטרה להעריך האם נדרשים צעדים בערוצים בילטרליים בנושא".

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית