דליפת הנפט בעברונה: הפרקליטות הגישה כתבי אישום כנגד בכירי קצא"א

החברה עצמה, סמנכ"לי הביצוע וההנדסה ומנהל אגף ההנדסה מואשמים באחריות לאסון הסביבתי שהתרחש ב-2014. בכתב האישום נטען כי ביצוע העבודות במקום היה לקוי

החברה עצמה, סמנכ"לי הביצוע וההנדסה ומנהל אגף ההנדסה מואשמים באחריות לאסון הסביבתי שהתרחש ב-2014. בכתב האישום נטען כי ביצוע העבודות במקום היה לקוי

פרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) כתב אישום נגד חברת קצא"א ובעלי תפקידים בחברה, בגין אחריות לדליפת הנפט בשמורת עברונה. כתב האישום הוגש כנגד סמנכ"לי הביצוע וההנדסה של החברה – שמחה קורן ושלמה לוי, וכן כנגד מנהל אגף ההנדסה ארתור וייס ומנהל יחידת אחזקות הקווים חיים בר סלע. הפרקליטות טוענת כי הם נושאים באחריות למחדלים ולכשלים אשר גרמו לפגיעה אקולוגית מהגדולות שאירעו במדינה.

בכתב האישום צוין כי השטח אשר ספג את הפגיעה הגדולה ביותר עמד על כ-144 דונם ועלויות הנזקים הוערכו בכמאה מיליון שקלים. נזכיר כי האירוע התרחש בדצמבר 2014, אז דלפו כ-5 מיליון ליטרים של נפט גולמי מקו צינור של חברת קצא"א- קו צינור אשקלון אילת, לעבר שמורת ערבת עברונה, הנמצאת כ-10 ק"מ מצפון לאילת ומשתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית. במסגרת בניית שדה תעופה "רמון" בערבה, ולצורך סלילת שביל גישה, נדרש שינוי תוואי של חלק מהצינור אשקלון-אילת, אשר משמש להובלת נפט גולמי, וזאת באמצעות הסטה מערבה של מקטע צינור המצוי סמוך לצומת באר אורה. לצורך כך, נדרשה קצא"א לבצע עבודות של הסטת הצינור והנמכתו. כחלק מהפרויקט, תוכננה הנחת מקטע צינור חדש, שאורכו כ-800 מטרים, במרחק של כ-6 מטרים מערבה לקו הקיים, וחיבורו לצינור הקיים.

מכתב האישום עולה כי במסגרת עבודות הסטת הצינור, אירע כשל הנדסי בגינו התפרק הצינור ופרצו ממנו כ- 5 מיליון ליטרים של נפט גולמי, זרמו על פני הקרקע, וזיהמו שטחים נרחבים בשמורת עברונה. כתוצאה מהאירוע, נגרמו לשמורה ולמערכת האקולוגית נזקים רבים. זרימת הדלק סחפה עמה צמחים ובעלי חיים, לרבות מינים מוגנים וגרמה לפגיעה במבנה הקרקע ובמיקרו בתי גידול. כמו כן, נגרמה פגיעה בקרום פני הקרקע ובזמינות המים באזור.

על פי כתב האישום הגורם העיקרי לכשל ההנדסי הוא ביצוע העבודה באופן לקוי, בהיעדר תכנון מפורט, תוך הפרת כללי בטיחות ונהלים בחברת קצא"א, ובהיעדר תיאום מספק בין גורמי התכנון והביצוע בקצא"א. האירוע והנזק שנגרם בעקבותיו, נגרמו על פי כתב האישום, עקב מעשיהם ומחדליהם של הנאשמים, כל אחד לפי חלקו. כתב האישום, אשר הוגש לאחר הליך שימוע שהתקיים במחלקה להנחיית התובעים, מייחס לנאשמים ביצוע עבירות סביבתיות לפי חוק המים, חוק למניעת מפגעים וחוק שמירת הניקיון.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית