על מצ"ח לחדול מהמניפולציות הפסולות לגיוס סוכנים

בעקבות הישנותם של מקרים של חיילים שנקלעו למצוקה נפשית לאחר שבמצ"ח ניסו לגייסם כמלשנים, עו"ד שי רודה כתב מאמר בנושא שבסיומו עצות לחיילים

בעקבות הישנותם של מקרים של חיילים שנקלעו למצוקה נפשית לאחר שבמצ"ח ניסו לגייסם כמלשנים, עו"ד שי רודה כתב מאמר בנושא שבסיומו עצות לחיילים

לאחרונה התפרסם עוד מקרה בו רכזי המודיעין של מצ"ח איימו, הטרידו, הפחידו והשתמשו באמצעים פסולים, והכל במטרה לגייס חייל כמקור מודיעיני (מל"ג} של מצ"ח נגד חבריו ליחידה.
המקרה מתווסף למספר מקרים נוספים, ביניהם זה המפורסם של רב"ט ניר לובטון ז"ל, שהתאבד בעקבות אמצעים פסולים שנקטו רכזי המודיעין של מצ"ח, והכל במטרה לגיסו כמקור מודיעיני נגד חבריו ליחידה.

אומנם, צה"ל פרסם את ממצאי הבדיקה, במסגרתו הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה על שורת צעדים פיקודיים, אולם אין בכך די. הנזיפה במח"ט בית הספר למקצועות חי"ר ומפקד הגדוד שבו היה לובטון ננזפו, לא תחזיר את החייל לחיים. גם ההדחה של רב סרן מיחידת מצ"ח ואלוף משנה הודח מתפקידו, לא תשנה למעשה דבר. הבעיה היא בעצם הדרישה מחייל להלשין על חבריו ליחידה, סותרת חזיתית את אחד מערכי צה"ל החשובים –  ערך הרעות, "החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשירות". יתרה מכך, יהיו כאלה שיטענו כי אף התלמוד אוסר על כך ועל אותו חייל שמלשין על חבריו ליחידה, חל דין מוסר (דין הלכתי שחל על מי שגורם לאדם מישראל או לממונו להימסר בידי השלטון או גורם בעל כוח). חשוב לציין, על פי הנחיית מפקד מצ"ח, חל איסור מוחלט לבצע גיוס של מקור מודיעין תחת לחץ בלתי הוגן ו/או איומים. בנוסף, חל איסור על מתן כל התחייבות/הבטחות של רכז המודיעין.

חרף כל זאת, רכזי המודיעין של מצ"ח ממשיכים, גם בימים אלו, להפעיל מכבשי לחצים אדירים על חיילים, תוך ניצול מצוקה נפשית ותוך שימוש במניפולציות פסולות, על מנת לגייסם כמקור מודיעיני בעל כורחם. והרי, לצערי, נוכח  התנהלות זו, הרי שזו רק שאלה של זמן, עד שהמניפולציות המופעלות, יפגשו שוב חייל 'רגיש', שעשוי לקרוס נפשית תחת העול, ולשים יד בנפשו.

אי לכך, נתקלתם בניסיון מצד רכז מודיעין לגייס אתכם כמשת"פ? ישום של העצות הבאות, יגרמו לו לרדת לכם מהגב לנצח.

לנתק מגע עם הרכזים – לא לענות טלפונים, להודעות, וואטסאפ, או לכל ניסיון אחר ליצירת קשר עם רכזי המודיעין. התנהלות כזאת תפחיד את רכזי המודיעין שמא קרה לכם משהו, והם יפסיקו לפנות אליכם, זאת כמובן אחרי שיוודאו שהכל בסדר.

להתייעץ עם עורך דין צבאי לפני כל הזימון של חקירת מצ"ח – מניסיון אישי, שיחת  טלפון של עו"ד אל רכז המודיעין על הניסיון לגייס אתכם בדרכים פסולות, ולגרום לכם להלשין על החברים שלכם, מפסיקה מיידית את הקשר איתכם.

סירוב חתימה על מסמך שמירת סודיות שלא לגלות על ניסיון גיוסכם כמקור מודיעיני – אין חובה לחתום על מסמך סודיות, ואי אפשר לעצור אתכם אם תסרבו לחתום. בכל מקרה, גם אם חתמתם על מסמך סודיות, זה לא חל כלפי עו"ד.

'לשרוף' את עצמכם (לא פיזית כמובן) – הכוונה, להפיץ בכל היחידה, מפקדים, חברים, בני משפחה, ובכל אמצעי אפשרי (פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר) שרכזי המודיעין של מצ"ח מנסים לגייס אתכם בדרכים פסולות להלשין על החברים שלכם. אחרי התנהלות כזאת, אף רכז מודיעין לא יפנה אליכם יותר.

הכותב הוא עו"ד צבאי, מומחה לדין פלילי  

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית