מחירי הגז והנפט ממשיכים לעלות, אז מדוע המשקיעים חוששים?

משבר האנרגיה ברחבי העולם העלו את מניות האנרגיה בארצות הברית ב-50 אחוז, אך המשקיעים עדיין חוששים מהענף התנודתי

משבר האנרגיה ברחבי העולם העלו את מניות האנרגיה בארצות הברית ב-50 אחוז, אך המשקיעים עדיין חוששים מהענף התנודתי

מעטים, אם בכלל, צפו את גל העליות החד במחירי האנרגיה בעולם, אך שורה של גורמים חברו יחדיו והניעו את העליות יוצאות הדופן, נזכיר כמה מהן. מחירי הגז מזנקים, בין השאר, על רקע האצת הפעילות הכלכלית העולמית ביציאה של ממשבר הקורונה. הממשל הסיני הורה לחברות הסיניות להצטייד בגז הנדרש, על מנת לתת פתרונות לצרכי המשק הסיני והדבר מגביר את הביקושים לגז. הרצון של הסינים להקטין זיהום, לאחר שנים של אדישות כלפי הסוגיה הזו, תומכים אף הם במחירי גז גבוהים.

בארה"ב, אשר גם בה מזנקים מחירי הגז, חלו שיבושים קשים בחלק מתשתיות הגז במדינה נוכח התקפת סייבר. נזקי הסופה "אידה" במפרץ מקסיקו פגעו אף הם בהיצע האנרגיה בארה"ב. רגע לפני החורף האירופאי הקר, מלאי הגז ביבשת זו נמוך בכ-20% מרמתו הממוצעת בשנים קודמות ולאור העלייה במחיר הגז, החשש הוא שמשקי בית רבים יתקשו לחמם את ביתם ברמות מחירים אלו. חלק ממגזרי התעשייה הודיעו על הפסקת ייצור של מוצרים מסוימים, אשר כלכליות ייצורם אבדה במחירי האנרגיה הנוכחיים. החדירה המהירה של האנרגיות הירוקות לאירופה, הגבירו את התלות האנרגטית של היבשת ברוח ואולם בחודשים האחרונים הרוח אכזבה. יש המאשימים את רוסיה האחראית לכ-40% מאספקת הגז לאירופה בתרומה אקטיבית להאמרת מחירי הגז, על רקע רצונה לקדם את נורדסטרום 2, צינור הגז החדש מרוסיה לגרמניה, אולם הרוסים עצמם עומדים בהתחייבויות החוזיות שלהם בתחום הגז.

הקמפיין העולמי המתגבר והמוצדק להקטנת פליטת פחמן, הביא להשקעות חסר בתעשיית הגז והנפט והשקעות חסר אלו מקבלות ביטוי בבעיות קשות בצד ההיצע העולמי. אם נרצה או לא, העולם יהיה תלוי עוד שנים רבות במקורות אנרגיה מזהמים ורצוי שלצד הגברת הייצור של אנרגיה ממקורות חלופיים, העולם ידאג לאספקה סדירה ומספיקה של אנרגיה מסורתית.

עליית מחירי הגז לשיאים תומכת אף הם במחירי נפט גבוהים, בשל היותו אלטרנטיבה אנרגטית זולה יחסית לגז ברמות המחירים הנוכחיות. ויסות ההיצע העולמי על ידי מדינות OPEC+, אשר בחרו לאחרונה להגדיל בכ-400 אלף חביות ליום בלבד את ייצור הנפט היומי ולא לתת מענה טוב יותר למחסור העולמי, תומכים במחירי נפט גבוהים. היה והלחצים הפוליטיים המוצדקים של יבואניות הנפט על יצואניות הנפט יניבו תוצאות טובות יותר, עשוי מחיר הנפט להתממש בחדות. מחירי הנפט רגישים במיוחד לקצב הצמיחה העולמי שגוזר את הביקושים לאנרגיה. עליית מחירי אנרגיה כה חדה עלולה לפגוע בקצב הצמיחה העולמי ולהאיץ מימוש חד במחירי האנרגיה.

כפועל יוצא מהראלי במחירי האנרגיה, מחירי מניות האנרגיה בארה"ב ובעולם כולו זינקו מעל ל-50% מתחילת שנת 2021, כך שמדדי הנפט והגז מובילים את טבלת התשואות הסקטוריאליות. מעניין לציין כי למרות התשואות הפנטסטיות של מגזר הנפט והגז, המשקיעים לא נשבו בקסמי ההשקעה בסקטור האנרגיה והצבירות בקרנות הסל העוקבות אחר הסקטור ותתי הסקטורים שלו מתונות, ומנגד, לפחות בעולם, גוברות ההשקעות בקרנות סל המשקיעות בחברות הנותנות התייחסות טובה וסדורה לשיקולים סביבתיים.

המשקיעים אשר התאכזבו פעם אחר פעם מהשקעה מוגברת בסקטור האנרגיה לא זינקו על העגלה הדוהרת של סקטור האנרגיה, הן מחשש מהתנודתיות המוגברת הכרוכה בהשקעה זו, ואם מתוך תפישה שהאופק הכלכלי ארוך הטווח של המגזר מוגבל, בשל המעבר המואץ לאנרגיות ממקורות חלופיים, אשר צפוי לכרסם בהתמדה בביקוש לאנרגיה שחורה בעתיד. יותר רכבים חשמליים, יותר רכבי מונעי מימן והרבה פחות רכבים מונעי בנזין, לצד יותר מתקני ייצור ואגירה של אנרגיה חלופית, מלמדים ולו במעט על הביקוש ארוך הטווח לאנרגיה שחורה ואולם בתווך עשויים מחירי האנרגיה המסורתית לשייט מידי פעם ברמות מחירים גבוהות.

ברמות המחירים הנוכחיות של הנפט והגז ניתן להבין את החשש של המשקיעים מהגברת ההשקעה בסקטור הנפט והגז, גם אם דומה כי הגורמים קצרי הטווח שתומכים בראלי הנוכחי שרירים וקיימים ויכולים בהחלט להניע גל עליות נוסף. משקיעים הסבורים כי העלייה במחיר הגז והנפט זמנית ואולם באופן מובן אינם רוצים למכור בחסר את מניות הסקטור הלוהטות, תרתי משמע, יכולים להשקיע במדדי מניות רחבים בעלי חשיפה מוקטנת לדלקים פוסיליים. מדובר בהזדמנות נוחה לשלב בין השקעות ערכיות לרציונל כלכלי ולהסיט חלק מההשקעות במדד הרחב להשקעות אלו. בבורסת תל אביב השקנו בנובמבר 2020 את מדד ת"א-125 אקלים נקי, ללא דלקים פוסיליים, הגורע ממדד היחס המוביל של בורסת תל אביב את המניות הפוסיליות.

ההיגיון הבסיסי שעמד מאחורי השקת המדד היה לנפק למשקיעים המתעדפים השקעות סביבתיות, מכשיר השקעה הולם. התנודתיות המוגברת של תחום האנרגיה הפוסילי מגבירה את ההסתברות לכך שהמדד ללא המניות הפוסיליות יהיה תנודתי פחות. זרם ההשקעות הגובר המופנה להשקעות באנרגיה חלופית והסטת ההשקעות מאנרגיה שחורה לאנרגיה מתחדשת צפוי להשפיע גם הוא על עליות המימון של חברות האנרגיה המסורתית ולהשפיע על תמחורן דרך ייקור עלות ההון.

המדהים הוא, שלמרות הראלי יוצא הדופן במחירי מניות הגז והנפט בבורסת תל אביב, הציג מדד ת"א-125 אקלים נקי תשואות די דומות לתשואות מדד ת"א-125 וזאת בשל תשואות חסר של מספר מניות פוסיליות בולטות. משקיעים אשר מאמינים כי מחירי הנפט והגז ימשיכו לשייט ברום רב, יוכלו לממש את תזת ההשקעה שלהם באמצעות השקעה ישירה בקרנות הסל העוקבות אחר מדד הנפט והגז המקומי ו/או קרנות סל העוקבות אחר סקטור האנרגיה בארה"ב, הנסחרות אף הן בבורסה בתל אביב, כך שזה יאפשר להם לעבות את ההשקעה במדד ת"א-125, אשר לו חשיפה של כ- 9% למניות פוסיליות.

הכותב הינו סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים בבורסה לניירות ערך

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים