מצב חירום במולדובה: נגמר הגז

החוזה עם חברת גזפרום הסתיים בסוף ספטמבר, רוסיה מבקשת החזר חוב של כ-700 מיליון דולר

החוזה עם חברת גזפרום הסתיים בסוף ספטמבר, רוסיה מבקשת החזר חוב של כ-700 מיליון דולר

"מולדובה ורוסיה נותרות חלוקות ביחס למחירים על הסכם גז חדש", אמרה ראש ממשלת מולדובה, נטליה גבריליטה, ביום שישי, לאחר שפקיעת הסכם הגז שלהם גרמה להכרזה על מצב חירום בקישינב, מולדובה, בשל מחסור באנרגיה. שני סגני ראשי ממשלת מולדובה טסו השבוע למוסקבה, לאחר שפג תוקף החוזה הקודם עם חברת גזפרום הרוסית, וקישינב נרתעה מהצעת המחיר החדשה.

מצב החירום האנרגטי הוא מבחן לממשל הפרו-מערבי של הנשיאה, מאיה סנדו, שביקש מהאיחוד האירופי ואוקראינה השכנה לעזרה, וזאת כדי להתגבר על מצוקת האספקה ​​של המדינה, כשהשיחות עם מוסקבה התערערו. "בשל העובדה שאנו עדיין בתהליך משא ומתן, החלטנו לא לחשוף יותר מדי פרטים כדי לא להשפיע על תהליך זה", אמרה גבריליטה בערוץ הטלוויזיה הלאומי – מולדובה 1. "כל משא ומתן הוא הסכם על נפחים, מחירים, תנאים". גזפרום לא השיבה לבקשת תגובה.

החוזה של מולדובה עם גזפרום הסתיים בסוף ספטמבר. הממשלה ביקשה הארכה, אך דחתה את הצעת המחיר החדשה בסך 790 דולר ל-1,000 מטר מעוקב גז. גורם שמכיר את השיחות, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי רוסיה ביקשה ממולדובה לפרוע את החוב שלה בגין אספקת גז בסך כולל של כ-700 מיליון דולר וכי מולדובה ביקשה מגזפרום להפחית את מחיר הגז החדש לחצי. גורם אחר אמר, כי גזפרום הציעה הורדת מחירים של 25%.

"יש סיכוי להפסקה מלאה של אספקת הגז הרוסית למולדובה לאחר (1 בנובמבר)", אמר המקור הראשון לסוכנות הידיעות רויטרס. גבריליטה אמרה קודם לכן, כי הלחץ במערכת הובלת הגז הגיע לרמה נמוכה במיוחד וכי מולדובה גז, ש-51% ממנה בבעלות גזפרום, לא סיפקה את נפח הגז הנדרש.

סנדו, המצדדת בקשרים הדוקים יותר עם האיחוד האירופי, ניצחה את קודמה הפרו-רוסי, איגור דודון, בבחירות לנשיאות בשנה שעברה. האופוזיציה האשימה את סנדו במשבר הגז, ואמרה שהיא הייתה צריכה להגיע למוסקבה באופן אישי כדי לנהל משא ומתן על הסכם חדש. סנדו אמרה כי העסקה צריכה להיות במשא ומתן על ידי החברות ולא על ידי הנשיא. מולדובה, המצויה בין אוקראינה לחברת האיחוד האירופי, צורכת 2.8 מיליארד קוב גז בשנה.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום חמישי 20.01.22
תל אביב-יפו
14°
עננים בודדים
ירושלים
9°
מעונן
אילת
12°
שברי ענן
חיפה
10°
שברי ענן
באר שבע
13°
מעונן
טבריה
11°
שברי ענן
אשדוד
14°
מעונן
עפולה
10°
שברי ענן
בית שאן
12°
מעונן
מצפה רמון
7°
מעונן
נצרת
8°
שברי ענן
צפת
6°
עננים בודדים