ביקורת על רשות המיסים: חייבת 3.6 מיליארד לאזרחים ואינה פועלת להחזירם

מדו"ח מבקר המדינה עולה כי הליקויים שהועלו בעבר לא תוקנו, וכי הרשות לא הודיעה לאזרחים על זכאותם להחזר. כ-400 אלף איש הפסידו 670 מיליון שקלים בשנה שעברה בגלל חוסר בתיאום מס

מדו"ח מבקר המדינה עולה כי הליקויים שהועלו בעבר לא תוקנו, וכי הרשות לא הודיעה לאזרחים על זכאותם להחזר. כ-400 אלף איש הפסידו 670 מיליון שקלים בשנה שעברה בגלל חוסר בתיאום מס

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, מפרסם היום (שלישי) את דוח מבקר המדינה בנושאי כלכלה ותשתיות לאומיות, ומצביע על מספר מחדלים ובעיות, למרות שכמנהגו הוא ממעיט בביקורת אישית נגד בעלי תפקיד. בין היתר טוען אנגלמן כי המדינה חייבת 3.6 מיליארד שקלים, כספי מיסים, שנגבו מהאזרחים ויש להשיבם לציבור. עוד טוען המבקר כי רשות המיסים אינה פועלת באופן יזום למתן החזרי מס לזכאים.

מהביקורת שערך אנגלמן, עולה כי למרות שגם בדוח הקודם שהוציא המבקר היה בידי רשות המיסים מידע בדבר פגיעה כספית באזרחים שלא מיצו את זכותם, היא לא פעלה ביוזמתה להחזרת סכומים אלו, ולא הודיעה לאזרחים כי על פי נתוניה הם זכאים להחזר. עוד עלה כי הסכום המצטבר של המס ביתר ששילמו במשך השנים השכירים שעבדו בשני מקומות עבודה באותה שנת מס מוערך במאות מיליוני שקלים.

"ממצאי המעקב מעלים כי הליקוי לא תוקן, וכי מדי שנה משלמות מאות אלפי משפחות מיסים ביתר בהיקף של כמיליארד ש"ח", ציין המבקר. עוד צוין בדוח כי מאות אלפי משפחות ששילמו מס ביתר כלל אינן מגישות דוחות להחזר מס ולפיכך אינן ממצות את זכותן. בנוסף, העלו ממצאי המעקב כי נכון לחודש פברואר השנה, רשות המיסים חייבת כספים בכ-2 מיליון מיקרים בין השנים 2013-2019, בסכום שנאמד בכ-3.6 מיליארד שקלים. בין האנשים שנפגעו: שכירים שעבדו ביותר ממקום עבודה אחד במקביל ולא ערכו תיאום מס, שכירים שעבדו רק בחלק משנת המס ועוד.

מתניהו אנגלמן (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
מתניהו אנגלמן (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

"בדוח הקודם עלה כי אף שלרשות יש מידע על ההכנסות של ציבור משלמי המיסים, אין בידיה מידע שניתן להסיק ממנו על האופן שבו הוא מממש את הטבות המס שהוא זכאי להן, וכי הרשות לא סקרה את החסמים העומדים בפני הציבור למיצוי זכויותיו", צוין בדוח. "ממצאי המעקב מעלים כי הליקוי תוקן במידה מועטה, וכי רשות המיסים לא פעלה לקבלת מלוא המידע שיאפשר לה למצות את זכויותיהם של כל הנישומים, לרבות נישומים שאינם חייבים בהגשת דוח למס הכנסה".

עוד ביקורת שמופנת לעבר רשות המיסים, נוגעת לכך שהרשות לא פיתחה כלים ממחושבים למיצוי ההטבות הפנסיוניות של עובדים, וכי מדובר בדבר מורכב שלא ניתן לצפות שעובד מן השורה ידע לנצל בצורה המיטבית. גם כאן היה דוח קודם של המבקר בנושא, אך גם בדוח הזה צוין כי הליקויים לא תוקנו.

בדוח שהוציא התייחס אנגלמן גם לסוגיית מיצוי זכויות שבח בקרב בני זוג בתא משפחתי אחד. "ממצאי המעקב מעלים כי חמישה מעשרת הליקויים הנוגעים להיבטי שירות בטיפול בבקשות לפריסת תשלומי מס שבח תוקנו במידה רבה או באופן מלא", צוין. "עם זאת, חמישה מהליקויים הנוגעים למיצוי הטבות הכרוכות בתשלום מס שבח לא תוקנו או תוקנו במידה מועטה". מהדוח עולה כי בין השנים 2016-2019 נאמד פוטנציאל השבח אותו היה ניתן לחלק בין בני זוג בכ-20 מיליארד שקלים, בעיקר בגלל נקודות זכות אינן מנוצלות של נשים שאינן עובדות, ומכך עולה חשש ממשי כי ציבור היחידים שילם משתלום מס שבח ביתר.

לא מגישים דוח – ומפסידים כסף

כ-380,000 יחידים או משפחות שאינם חייבים בהגשת דוח שנתי למס הכנסה הפסידו סכום כולל של כ-670 מיליון שקלים לשנת המס 2014, מאחר שלא הגישו דוח להחזר מס. בהתבסס על נתוני שנת 2014, מעריך המבקר כי הסכומים המצטברים מסתכמים במיליארדי שקלים במשך השנים. עוד עולה כי נכון לשנת 2021, 435,546 משפחות עדיין לא הגישו למס הכנסה דוח לשנת המס 2016. החזר המס שמשפחות אלו זכאיות לו נאמד בכ-803 מיליון שקלים. בהתאם לחוק, אם לא יגישו לרשות המיסים דוח להחזר מס בגין שנה זו עד לסוף שנת המס 2022, יפסידו המשפחות סכום זה.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

שבת 27.11.21
תל אביב-יפו
21°
שמיים בהירים
ירושלים
16°
שמיים בהירים
אילת
21°
שמיים בהירים
חיפה
20°
מעונן חלקית
באר שבע
18°
שמיים בהירים
טבריה
21°
שמיים בהירים
אשדוד
21°
שמיים בהירים
עפולה
20°
שמיים בהירים
בית שאן
21°
מעונן חלקית
מצפה רמון
15°
שמיים בהירים
נצרת
18°
שמיים בהירים
צפת
15°
מעונן חלקית