40 זה ה-30 החדש: מה אנחנו צריכים ללמוד מהשינוי במדד הדאקס הגרמני?

עוד העולם עוקב בעניין רב אחר תום העידן הפוליטי של הקנצלרית מרקל בגרמניה, שווקי ההון עוקבים בעניין רב לא פחות אחר סוף עידן מדד הדאקס 30

עוד העולם עוקב בעניין רב אחר תום העידן הפוליטי של הקנצלרית מרקל בגרמניה, שווקי ההון עוקבים בעניין רב לא פחות אחר סוף עידן מדד הדאקס 30

העולם עסוק בימים האחרונים ובצדק בסיכום הקדנציה הארוכה בת 16 השנים של אנגלה מרקל בתפקידה כקנצלרית גרמניה. מרקל, שעמדה בראש הכלכלה הגדולה באירופה משנת 2005, שימשה דמות מפתח בשיקומה של כלכלת גרמניה מהמשבר הכלכלי של שנת 2008 וכן שימשה דמות מפתח בהישרדותו של גוש היורו, עת נקלע למשבר חובות קשה במדינות ה- PIIGS, ולכידותו עמדה בהצלחה במשבר הקשה.

העידן של מרקל צפוי להסתיים פורמלית בתוך שבועות מספר, אז תוקם קואליציה חדשה. ההערכה בשווקים היא כי השינוי הפוליטי בהנהגת המדינה לא צפוי להביא לשינוי חד במדיניות הכלכלית. הערכה זו מקבלת ביטוי ביציבות היחסית במדדי המניות הגרמנים בהשוואה לשווקי ההון ברי ההשוואה.

בעוד העולם עוקב בעניין רב אחר תום העידן הפוליטי של הקנצלרית מרקל בגרמניה, שווקי ההון עוקבים בעניין רב לא פחות אחר סוף עידן מדד הדאקס 30. ב- 20 בספטמבר הסתיימה תקופה של כ-33 שנה בה כלל מדד הדאקס הגרמני 30 מניות בלבד. דויטשה בורסה העורכת את המדד קיבלה החלטה דרמטית, במסגרתה הרחיבה את מדד הדגל של שוק ההון הגרמני ל-40 מניות, וזאת על מנת לאפשר פיזור סקטוריאלי רחב יותר, להקטין תלות בחברה בודדת ולייצג טוב יותר את הכלכלה ושוק ההון הגרמני.

קריסת חברת התשלומים Wirecard אשתקד, כפועל יוצא מהונאת ענק בהיקף של 2.2 מיליארד דולר אשר הביאה לפשיטת הרגל הראשונה בתולדות חברות הדאקס 30, תרמה להחלטה להגדיל את פיזור המדד. עשרת החברות החדשות במדד הדאקס 40 הינן:

Airbus SE, Zalando SE, Siemens Healthineers AG, Symrise AG, HelloFresh SE, Sartorius AG, Porsche Automobil Holding, Brenntag SE, Puma SE and Qiagen N.V.
החברות הללו נגרעו ממדד מניות השורה השנייה של שוק המניות הגרמני MDAX, שכולל כעת 50 מניות (במקום 60 ערב השינוי), ואולם גריעתן גרעה מחצית משווי השוק של מדד זה ולפיכך מדובר במהלך שהוא לא טריוויאלי.

ערב ההחלטה להגדיל את פיזור מדד הדאקס, המדד בלט בפיזור נמוך ביחס למדדי יחס מקבילים כדוגמת 40CAC , 40 MIB ו- 100FTSE. שווי השוק הממוצע של מניה במדד ירד כפועל יוצא מהרחבת המדד מכ-41 מיליארד יוירו לכ- 35.5 מיליארד יורו ואילו שווי השוק המינימאלי נותר כ-10.5 מיליארד יורו.

הדאקס אשר הושק בדצמבר 1987 ברמה של 1000 נקודות הגיע לשיא של 15977 נקודות ב-13 באוגוסט 2021 ומאז ועד היום ירד לרמה של כ-15500 נקודות, כשהוא מציג תשואה שנתית ממוצעת של כ- 8.6% כולל דיבידנדים.

נזכיר כי בבורסה בתל אביב הורחב ב-2017 מדד הדגל ת"א-35 מ-25 מניות ל-35 מניות והוגבלה החשיפה ל-7% לנייר בודד במדד וזאת מתוך הבנה כי קיים ערך מהותי להגדלת הפיזור במדדי המניות ונוכח העובדה שאוכלוסיית המניות בתל אביב אפשרה את הרחבת המדד.

לצד הרחבת מדד הדאקס ל-40 מניות, עדכן עורך המדד הגרמני את כללי הסף לכניסה למדד הדאקס 40. עורך המדד הגרמני קבע כי רק חברה אשר לה EBITDA חיובית במשך שנתיים ברצף תהיה זכאית להיכלל במדד. על פניו מדובר בכלל כניסה נכון המאפשר סינון כניסה של חברות מפסידות למדד, אולם הפעלת תנאי סף שכזה גורם לסגירת הדלת לכניסה למדד עבור חברות צמיחה ובתוכן חברות טכנולוגיה רבות אשר אינן עומדות בכלל זה.

אחת הביקורות שהושמעו כלפי מדד הדאקס 30 במהלך השנים היה ההרכב הסקטוריאלי בו, המכוון לכלכלה הישנה ובו משקל גדול לחברות רכב, כימיקלים, תרופות, תעשיה ומשקל קטן לחברות טכנולוגיה גרמניות וזאת למרות העובדה שחברות גרמניות משקיעות במחקר ופיתוח כאחוז מההכנסות יותר ממקבילותיהן.

מעניין לציין כי גם לאחר הרחבת מדד הדאקס ל- 40 חברות, משקל חברות הטכנולוגיה במדד נמוך ועומד על כ- 15% ומשקלו במדד אף ירד ב- 2% ביחס למשקלו ערב הרחבת המדד, ואילו דווקא סקטור התעשייה וסקטור הבריאות הגדילו משקל במדד ל- 15% ו- 11% בהתאמה בהשוואה ל- 9% ו- 6.7% בהתאמה ערב הרחבת המדד.

לשם ההשוואה, במדד ת"א-35 של הבורסה בתל אביב לעומת זאת, ישנה נציגות מהותית של כ- 25% לסקטור הטכנולוגיה ולפיכך המדד מיטיב לבטא את פריחת המגזר הטכנולוגי בישראל.
עורך המדד הגרמני עדכן את המתודולוגיה, כך שבמקרה וחברה הנכללת במדד לא פרסמה דוחות כספיים תוך 30 יום מהמועד האחרון לפרסום, היא תיגרע מהמדד, וזאת כלקח נוסף וישיר מפרשת Wirecard.

בנוסף, עורך המדד הגרמני שילב במתודולוגיית המדד העדכנית שלו כלל סף של נזילות מינימאלית, קרי, בכדי להיכלל במדד דאקס 40 יש צורך לעמוד בדרישת נזילות מינימלית של מיליארד יורו במצטבר ל- 12 חודשים אחרונים או 20% יחס מחזור שנתי לשווי שוק. מחזור המסחר השנתי הממוצע של מניות מדד הדאקס 40 צפוי לרדת מכ-29 מיליארד יורו ל-24 מיליארד יורו, זאת כאשר מחזור המסחר השנתי המינימאלי של המניות הנכללות במדד צפוי לרדת מכ-10 מיליארד יורו בשנה ל-3.7 מיליארד יורו בשנה.

מדובר בתנאי סף ראוי המשקף תפישה לפיה חברה הרוצה להיות חלק ממדדים מובילים המרכזים כספי ציבור רבים חייבת לעמוד בתנאי נזילות מינימאליים, ממש כפי שקיימת דרישה לשווי אחזקות ציבור גבוה. ההערכה היא כי חברות שיידעו שדרישת נזילות היא תנאי סף על מנת להיכלל במדד, יקדישו זמן ומשאבים לבניית אסטרטגיית נזילות ארוכת טווח באמצעות כלים מקובלים של עשיית שוק מהותית, עידוד מחקר ועוד.

בבורסת תל אביב רשומות למסחר 36 קרנות נאמנות פאסיביות העוקבות אחר מדד דאקס 40, אשר מנהלות נכסים בהיקף מצטבר של כ- 1.5 מיליארד שקל ולפיכך על המחזיקים במוצרי המדד להכיר ולהפנים את השינויים המדוברים במדד, שכן מדד הדאקס הוותיק והמוכר משנה את פניו מקצה לקצה.

אני מאמין כי הרחבת בסיס המדד למספר חברות גדול יותר הוא שינוי מבורך המאפשר פיזור גדול יותר.

הכותב הינו סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום רביעי 20.10.21
תל אביב-יפו
29°
שמיים בהירים
ירושלים
28°
מעונן
אילת
33°
מעונן חלקית
חיפה
28°
שמיים בהירים
באר שבע
31°
מעונן
טבריה
33°
מעונן
אשדוד
29°
מעונן
עפולה
28°
מעונן
בית שאן
32°
מעונן
מצפה רמון
26°
שברי ענן
נצרת
27°
מעונן
צפת
28°
שמיים בהירים