הרפורמות במסחר: ליברמן מקדם את המודל השוויצרי ומפחית רגולציה

חוק ההסדרים שפורסם אתמול כולל שורה של צעדים שנועדו להקל על הייבוא ולהוריד חסמים מבעלי עסקים

חוק ההסדרים שפורסם אתמול כולל שורה של צעדים שנועדו להקל על הייבוא ולהוריד חסמים מבעלי עסקים

לאחר כמעט שלוש שנים ללא תקציב מדינה קבוע, נראה כי מדינת ישראל מתקרבת להעברת תקציב דו שנתי לשנים 2022-2021. משרד האוצר פרסם אתמול (רביעי) את מצגת חוק ההסדרים שהועברה לראש הממשלה, לקראת הדיונים בוועדות השונות בכנסת. במצגת בת 125 העמודים מוצגים שורה ארוכה של רפורמות בנושאים שונים.

בקווים כלליים, באוצר טוענים כי כיווני הפעולה בתכנית הם השקעה בהון האנושי, שילוב אוכלוסיות והרחבת ההשתפות בתעסוקה בתחום התעסוקה וההון האנושי. בתחום התשתיות – שיפור התחבורתיות, תחום הדיור והטכנולוגיות. בכדי לעודד צמיחה, ישימו דגש באוצר על תחום הרגולציה, התחרותיות והשווקים הפיננסיים במגזר הפרטי ועל שדרוג שירותים ציבוריים וייעולם במגזר הממשלתי.

בתחום התעשיה והמסחר, מציינים במשרד את תכנית הייצוב לרגולציה שהוכזרה כבר אמש, במסגרתה אפשר יהיה לפתוח עסק בלחצית כפתור כבר בטווח המיידי ובהמשך שורת רפורמות שיביאו לפי המשרד לתועלת של מעל ל-75 מיליארד שקלים בעשור הקרוב.

בנושא ייעול הליכי הרגולציה במשרד להגנת הסביבה, מציינים באוצר כי המשרד להגנת הסביבה מנפיק ארבעה היתרים שונים, על ידי גורמים שונים, לפרקי זמן אחרים. עוד מצייא, כי היעדר שקלול שיקולים כלכליים במשרד מביא לפגיעה בפרויקטי תשתית לאומית ו/או הגדלת עלותם בצורה משמעותית. עוד מציינים את שיטת הרגולציה שמעודדת ביצוע השקעות בפתרונות קצה, אשר אינן תורמות לפירמון התעשייה. לסיכום מציינים באוצר, כי ההוצאות השנתיות של המגזר העסקי בגין דרישות רגולציה סביבתית מגיעות ל-3.7 מיליארד שקל בשנה.

הפתרונות אותם מציעים באוצר מדברים על איחוד היתרים על ידי גורם אחד לעשר שנים, כך שכל ההליך יבוצע מול גוף אחד. עוד תבוצע התאמה של הרגולציה למקובל במדינות ה-OECD. עוד תקבע חובת התייעצות עם משרדי התחבורה והאנרגיה למן היתרים לתשתיות. באוצר טוענים כי פוטנציאל ההשפעה של הרפורמה הוא בתועלת של 2-3 מיליארד שקל לשנה.

עוד רפורמה מתוכננת מגיעה בתחום הייבוא, שם יבוצע מנגון Cassis de dijon, מנגנון שבאוצר מציינים שמאז ששוויץ החלה אותו, הייתה היחידה ב-OECD בה לא עלו מחירי המזון והמשקאות, אלא אף ירדו. במנגון שלושה צעדים – ראשית, כל מוצר שעומד ברגולציה האירופית ומשווק באחד ממדינות האיחוד האירופי, יוכל להימכר גם בישראל, גם אם הוא מנוגד לרגולציה הישראלית. בנוסף, מוצרים יכנסו במסלול ירוק ללא חסמי כניסה, על בסיס הצהרה על עמידה ברגולציה הישראלית או האירופית. בנוסף תוגבר האכיפה למניעת הפרות בשווקים.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום רביעי 20.10.21
תל אביב-יפו
29°
שמיים בהירים
ירושלים
28°
מעונן
אילת
33°
מעונן חלקית
חיפה
28°
שמיים בהירים
באר שבע
31°
מעונן
טבריה
33°
מעונן
אשדוד
29°
מעונן
עפולה
28°
מעונן
בית שאן
32°
מעונן
מצפה רמון
26°
שברי ענן
נצרת
27°
מעונן
צפת
28°
שמיים בהירים