מחקר של בנק ישראל: הורדת גיל הפטור לחרדים מביאה לעלייה בתעסוקה

לקראת היוזמה של הממשלה והעומד בראשה להורדת גיל הפטור מצה"ל ל-21, מחקר שנערך מראה על עלייה בסיכויים של חרדים לעבוד ועל עלייה בשכרם

לקראת היוזמה של הממשלה והעומד בראשה להורדת גיל הפטור מצה"ל ל-21, מחקר שנערך מראה על עלייה בסיכויים של חרדים לעבוד ועל עלייה בשכרם

אחת היוזמות הראשונות עליהן הצהירה הממשלה, ובמיוחד העומד בראשה נפתלי בנט, כי הם מעוניינים לקדם, הוא הורדת גיל הפטור מצה"ל לגברים חרדים מגיל 21, ולא כפי שהיה נהוג עד היום. לאור השינוי המתוכנן, פרסם בנק ישראל היום (רביעי) את תוצאות מחקר שערך בנוגע לאותו הנושה.

כידוע, בישראל מונהג הסדר "תורתו אמונתו", המאפשר לגברים חרדים לדחות את שירותם הצבאי בתנאי שילמדו בישיבה ולא יעבדו או ירכשו השכה שאינה תורנית. לפני שבע שנים הוענק פטור חד פעמי משירות צבאי לגברים חרדים בגילאי 22 ומעלה, ונקבע שגיל הפטור יירד מ-35 ל-24 החל משנת 2016. שנה לאחר מכן פסל בג"ץ את ההסדר, אך לאחר הארכות שונות הביטול נכנס לתוקף רק אתמול.

במחקר שנערך בבנק ישראל עלה כי הפטור החד פעמי שניתן בשנת 2014 הביא תוך כשנה לירידה 0.6 אחוז (לרמה של שמונה אחוז) בסיכוי של גברים חרדים בני 23 ללמוד בישיבה, לעומת הסיכויים של בני ה-21. במקביל, עלה הסיכוי היחסי שלהם לעבוד בארבע נקודות אחוז. (לרמה של 10 אחוזים) והסיכוי לעבוד בשכר מינימום חודשי ומעלה עלה בשלוש נקודות האחוז (כ-23 אחוז). השכר השנתי ברוטו של שכיר חרדי בן 23 גדל בכ-19% (כ-5.9 אלפי ש"ח) לעומת השכר של בן 21.

מהשוואה של בני 24 לעומת בני 22 עולה כי סיכוייהם של גברים חרדים בני 24 ללמוד בישיבה פחתו ב-5.2 נקודות אחוז (כ-7%), סיכוייהם לעבוד עלו ב-3.3 נקודות אחוז (כ-9%), וסיכוייהם לעבוד בשכר מינימום חודשי ויותר עלו ב-3.1 נקודות אחוז (כ-21%). השכר השנתי ברוטו של שכיר חרדי בן 24 גדל בכ-7% (כ-2.5 אלפי ש"ח), והשכר של בת זוגו אמנם קטן במקצת, אך יחד עם העלייה בתעסוקת הגבר ההכנסה המשפחתית השנתית ברוטו מעבודה שכירה האמירה בכ-13% (כ-6.2 אלפי ש"ח). לא נמצאו הבדלים בהשפעת הורדת גיל הפטור על משתני התוצאה לפי זרם הלימודים בישיבה גדולה (ליטאי, חסידי, ספרדי).

ההשפעה על בני 26 (וגם על בני 25) לעומת בני 22 הייתה חזקה אף יותר: ירידה של 8.6 נקודות אחוז (12%) בסיכוי ללמוד בישיבה, עלייה של 5.0 נקודות אחוז (כ-13%) בסיכוי לעבוד ועלייה של כ-24% בשכר השנתי המשפחתי (כ-12.8 אלפי ש"ח). לא נמצאה השפעה של הורדת גיל הפטור על משתני התוצאה בקרב בני 27 לעומת בני 28 ובקרב בני 34 לעומת בני 35.

בבנק ישראל מציינים כי אף שהדבר לא נבדק במחקר, ייתכן שההשפעות שנמצאו במחקר היו חזקות יותר אילו לגברים החרדים היו יותר מיומנויות רלוונטיות לשוק העבודה – ובהתאם לכך גם כושר השתכרות גבוה יותר – ואילו הפטור משירות צבאי היה מוענק להם בגיל צעיר יותר, שכן בגילים מבוגרים נסגר חלקית חלון ההזדמנויות שלהם לרכוש השכלה ולהשתלב בהצלחה בשוק העבודה, בהיותם כבר נשואים ומטופלים בילדים. ייתכן שהורדת גיל הפטור עשויה גם להוביל בטווח הארוך לשינויים מבניים עמוקים, שהם מטבעם הדרגתיים.

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום שני 25.10.21
תל אביב-יפו
23°
מעונן חלקית
ירושלים
18°
שמיים בהירים
אילת
29°
שמיים בהירים
חיפה
23°
מעונן חלקית
באר שבע
21°
שמיים בהירים
טבריה
25°
שמיים בהירים
אשדוד
23°
שמיים בהירים
עפולה
24°
שמיים בהירים
בית שאן
25°
שמיים בהירים
מצפה רמון
19°
שמיים בהירים
נצרת
21°
שמיים בהירים
צפת
20°
שמיים בהירים