בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.1 אחוז ועדכן את תחזית הצמיחה ל-5.5 אחוז

על פי התחזית, הריבית הנמוכה צפויה להישאר לאורך השנה הקרובה. רמת התוצר ב-2022 צפויה להיות נמוכה בחצי אחוז בלבד לעומת תחילת משבר הקורונה

על פי התחזית, הריבית הנמוכה צפויה להישאר לאורך השנה הקרובה. רמת התוצר ב-2022 צפויה להיות נמוכה בחצי אחוז בלבד לעומת תחילת משבר הקורונה

בנק ישראל הודיע אתמול (שני) על הותרת הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.1 אחוז ואף ציין כי זהו שיעור הריבית הצפוי גם בעוד שנה. כמו כן, חטיבת המחקר של בנק ישראל עדכנה את תחזית הצמיחה לשנת 2021 ל-5.5 אחוזים, ואת תחזית הצמיחה לשנת 2022 לשישה אחוזים. על פי התחזית, רמת התוצר בסוף שנת 2022 צפויה להיות נמוכה רק ב-0.5 אחוז מהרמה שהייתה צפויה לפני משבר הקורונה שהחל בשנה שעברה.

בבנק ישראל מציינים עוד כי מחירי הדירות עלו בשיעור חד של 5.6 אחוז בשנה האחרונה, אך קצב עליית מחירי השכירות נותר מתון. "ההתאוששות המהירה בפעילות הכלכלית נמשכת", ציינו בבנק ישראל. "המשק נפתח כמעט במלואו ונכון לעתה אין מגבלות מהותיות על הפעילות הכלכלית. עם זאת, מאמצע חודש יוני אנו עדים לעלייה במספר המאומתים לנגיף כתוצאה מהתפשטות וריאנט הדלתא. בשלב זה רמת התחלואה נמוכה, אולם התפשטות הנגיף מהווה גורם סיכון מסוים להמשך התאוששות המשק".

בבנק ישראל מעריכים, למרות זאת, כי לא ידרשו סגרים או מגבלות משמעותיות על המשק בגלל ההתפרצות החדשה. עוד מעריכים, כי שיעור האבטלה יעמוד על 5.5 אחוז בלבד בסוף שנת 2022. שיעור האינפלציה בארבעת הרבעונים הבאים צפוי לעמוד על אחוז, וב-2022 על 1.2 אחוז, בדומה להערכה הקודמת שנתנה.

באשר להותרת הריבית בשיעור של 0.1 אחוז, ציינו בבנק ישראל: "רמת הריבית הנמוכה, המהווה חלק ממכלול הכלים בהם משתמש בנק ישראל בהתמודדות עם המשבר והיציאה ממנו, תומכת בהתאוששות הביקושים ובהתבססות האינפלציה בתחום היעד. ככל שיהיה צורך בהרחבה נוספת מעבר להרחבה באמצעות הריבית המוניטרית, בנק ישראל יוכל להשתמש בכלי מדיניות קיימים או נוספים".

בתדרוך לעיתונאים בעקבות התחזית שפורסמה, אמר נגיד בנק ישראל, אמיר ירון: "אנו צופים שהמומנטום החיובי של חזרה לתעסוקה יימשך, גם אם בקצב מתון יותר. לצד אלו, שוק העבודה עדיין רחוק מהתאוששות מלאה, וכנראה שהחזרה לשיעור אבטלה דומה לרמות הנמוכות שהיו ערב המשבר צפויה לארוך זמן ממושך. לכן, יש חשיבות ליישום הכשרות מקצועיות לאוכלוסיות שנפגעו במיוחד".

התראות
התראה
0 תגובות
תגובות - בתוכן
צפו בכל התגובות

כתבות מומלצות

שמחים שחזרתם, הכנסו לאתר

שכחתי את הסיסמה, תזכירו לי

חדשים פה? הרשמו עכשיו בחינם

כדי שתוכלו להשתתף בדיונים בפורומים 

כדי שנוכל לעדכן אתכם מתי הגיבו לכם

כדי שתוכלו לנהל תיק אישי ולצפות בו באתר, בנייד ובאפליקציית ספונסר

ההרשמה והגלישה באתר ללא תשלום, זה הזמן להרוויח וללמוד את שוק ההון

יום שני 25.10.21
תל אביב-יפו
23°
מעונן חלקית
ירושלים
18°
שמיים בהירים
אילת
29°
שמיים בהירים
חיפה
23°
מעונן חלקית
באר שבע
21°
שמיים בהירים
טבריה
25°
שמיים בהירים
אשדוד
23°
שמיים בהירים
עפולה
24°
שמיים בהירים
בית שאן
25°
שמיים בהירים
מצפה רמון
19°
שמיים בהירים
נצרת
21°
שמיים בהירים
צפת
20°
שמיים בהירים